Kosovo má novou vlajku. Nikdo ji ale nechce

bh
18. 2. 2008 11:55
Nad hvězdami vítězí albánský orel
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Priština - Žlutá mapa na modrém podkladu a šest bílých hvězd. Tak vypadá nová vlajka 45. státu Evropy, Kosova.

Že jste ji na žádných fotografiích z bujarých oslav nezávislosti nikdy nezahlédli? Není divu - novou vlajku totiž v podstatě nikdo nechce.

Zástava vznikla ze soutěže vyhlášené v létě roku 2006 a byla vybrána z více jak tisícovky návrhů. Použité barvy i symbolika přitom nápadně připomínají vlajku Bosny a Hercegoviny.

Nová vlajka, kterou nikdo nechce
Nová vlajka, kterou nikdo nechce | Foto: Aktuálně.cz

Šest bílých hvězd symbolizuje šest etnik, která v Kosovu žijí: Albánce, Srby, Romy, Turky, Bosňáky a Gorany.

Symbolika i vlajka samotná ale Albánce ani Srby žijící v Kosovu vůbec nezajímá. Zatímco většinoví Albánci za "svou" vlajku považují zástavu sousední Albánie, tedy dvojhlavého černého orla na červeném podkladu, stotisícová srbská menšina zase upřednostňuje tradiční srbskou trikolóru.

Prištinská vláda ale na nové vlajce trvá. "Nemůžeme mít vlajku jiné země, takže orel nepřipadá v úvahu," citovala agentura AP Fadila Hysu z vládní komise pro symboly.

Země pěti vlajek

Aby nebyla situace tak přehledná, má Kosovo přísně vzato ještě čtvrtou a pátou vlajku: během oslav bylo možné spatřit také modrobílý prapor mise OSN (UNMIK) a růžici vojsk NATO (KFOR).

A mezi velmi oblíbené vlajky zdobící každé nároží patří také americké hvězdy a pruhy. USA totiž patří mezi největší příznivce kosovské nezávislosti.

 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 26 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy