Porucha a drsné přistání v tajze. Kosmonauti málem umrzli, na záchranu čekali 2 dny

Asociated Press, YouTube/Smithsonian National Air and Space Museum
5. 10. 2020 7:30
Rus Alexej Leonov se jako první člověk odvážil vstoupit do volného vesmíru. O několik hodin později mohl ale umrznout v sibiřské tajze. Loď Voschod 2 přistála 19. března 1965 po dramatickém sestupu v hustých lesích Permské oblasti. Dnes se těžko dostupné místo snaží pro turisty zpřístupnit místní dobrovolníci.
Záběry z dramatické cesty Alexeje Leonova a Pavla Beljajeva, kterou chtějí oživit dnešní mladí Rusové. | Video: Asociated Press, YouTube/Smithsonian National Air and Space Museum

Voschodu 2 při sestupu selhalo automatické řízení, velitel lodi Pavel Beljajev nasměroval loď ručně a zapnul brzdící motor. Nakonec oba kosmonauti přistáli v hluboké tajze asi tři sta kilometrů od sibiřského města Perm. Tým je objevil po čtyřech hodinách, ale kvůli hlubokému sněhu se mohli evakuovat až třetí den.

Oba kosmonauti strávili dvě noci v lese za silného mrazu. Protože se záchranáři s vrtulníkem nemohli dostat na místo, Rusové se museli zabalit do izolační tkaniny vesmírné lodi. Od té doby se astronauti cvičí pro přežití v lese v zimě.

Dobrovolníci dnes chtějí k místu přistání přivést více lidí. Nejbližší vesnice je ale 27 kilometrů daleko. Pro turisty v těžko dostupném terénu vybudovali stovky metrů chodníku. Počítá se i s novým pomníkem, parkovištěm, kempem a toaletami.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři radí opatrnost

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření. Bez větších problémů je sjízdná i silnice 10 na Harrachov a k hraničnímu přechodu do Polska.

Pozor by si podle silničářů měli dát motoristé ve vyšších polohách, kde na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na 16 silnicích hlavně v Jizerských horách a Krkonoších je povinná zimní výbava. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, ta se ale s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy opět projedou až na jaře.

Teploty v Libereckém kraji dnes ráno klesají až k minus třem stupňům, většinou je oblačno. Podle meteorologů se přes den ještě může objevovat sněžení. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně nad nulou, v horách bude mrznout po celý den.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Biden představil svůj tým pro komunikaci, budou v něm jenom ženy

Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy. Ředitelkou komunikace Bílého domu se stane mluvčí Bidenova volebního štábu Kate Bedingfieldová. Bidenovou tiskovou mluvčí pak bude Jen Psakiová, která byla mluvčí ministerstva zahraničí za vlády Baracka Obamy, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí viceprezidentky Kamaly Harrisové bude Symone Sandersová, která byla hlavní poradkyní kampaně Bidena a Harrisové. Ředitelkou pro komunikaci příští první dámy Jill Bidenové bude Elizabetha Alexanderová, mluvčí Bidena v době, kdy zastával funkci viceprezidenta. Dalšími členkami týmu budou Karin Jeanová-Pierrová, Ashley Etiennová a Pili Tobarová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman žádá po šéfovi BIS jména špionů i detaily živých operací, píše server

Podle serveru iRozhlas si prezident Miloš Zeman vyžádal u šéfa Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelky jména ruských špionů v Česku, lidí, kteří s nimi spolupracují, a také seznam operací, které tu provádějí. "Podle expertů je takový úkol ale problematický - každá zpravodajská služba brání svoje zdroje a takto podrobnými informacemi by mohlo dojít k jejich prozrazení," píše server. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy