Porucha a drsné přistání v tajze. Kosmonauti málem umrzli, na záchranu čekali 2 dny

Asociated Press Asociated Press, YouTube/Smithsonian National Air and Space Museum
5. 10. 2020 7:30
Rus Alexej Leonov se jako první člověk odvážil vstoupit do volného vesmíru. O několik hodin později mohl ale umrznout v sibiřské tajze. Loď Voschod 2 přistála 19. března 1965 po dramatickém sestupu v hustých lesích Permské oblasti. Dnes se těžko dostupné místo snaží pro turisty zpřístupnit místní dobrovolníci.
Záběry z dramatické cesty Alexeje Leonova a Pavla Beljajeva, kterou chtějí oživit dnešní mladí Rusové. | Video: Asociated Press, YouTube/Smithsonian National Air and Space Museum

Voschodu 2 při sestupu selhalo automatické řízení, velitel lodi Pavel Beljajev nasměroval loď ručně a zapnul brzdící motor. Nakonec oba kosmonauti přistáli v hluboké tajze asi tři sta kilometrů od sibiřského města Perm. Tým je objevil po čtyřech hodinách, ale kvůli hlubokému sněhu se mohli evakuovat až třetí den.

Oba kosmonauti strávili dvě noci v lese za silného mrazu. Protože se záchranáři s vrtulníkem nemohli dostat na místo, Rusové se museli zabalit do izolační tkaniny vesmírné lodi. Od té doby se astronauti cvičí pro přežití v lese v zimě.

Dobrovolníci dnes chtějí k místu přistání přivést více lidí. Nejbližší vesnice je ale 27 kilometrů daleko. Pro turisty v těžko dostupném terénu vybudovali stovky metrů chodníku. Počítá se i s novým pomníkem, parkovištěm, kempem a toaletami.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy