reklama
 
 

Kosmonauti ukončili výstup do kosmu, na ISS je čekal salát

10. 8. 2015 23:22
Gennadij Padalka a Michail Kornijenko podnikli několikahodinovou výpravu do otevřeného vesmíru, aby zkontrolovali vnější plášť Mezinárodní vesmírné stanice a instalovali tam několik přístrojů.

ISS (oběžná dráha) - Ruští kosmonauti Gennadij Padalka a Michail Kornijenko dnes podnikli několikahodinovou výpravu do otevřeného vesmíru, aby zkontrolovali vnější plášť Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a instalovali tam několik přístrojů. Pro Padalku byl výstup dlouhý 5,5 hodiny už desátým, a ruský kosmonaut tak strávil v kosmu víc času než kterýkoli jiný pozemšťan.

Dvojice kosmonautů například instalovala madla na vnější straně modulu Zvezda, která mají příštím posádkám ISS usnadnit pohyb v otevřeném kosmu. Speciálním nástrojem vyčistili okna jednoho z modulů, vyměnili jednu z komunikačních antén a pořídili snímky povrchu ISS. Ostatní členové posádky - Američané Scott Kelly a Kjell Lindgren, Japonec Kimija Jui a Rus Oleg Kononěnko - sledovali práci kolegů zevnitř stanice.

Dnešní den byl na palubě ISS výjimečný i změnou jídelníčku. Vůbec poprvé posádka mohla okusit listy římského salátu vypěstovaného na oběžné dráze. Zelenina vyrostla na palubě ISS v rámci experimentu, jehož cílem je zkoumat biologické procesy ve stavu beztíže.

Padalka s Kornijenkem, kteří tou dobou pracovali "venku", o svou porci nepřišli. Podle NASA si na ní pochutnali po návratu z kosmického prostoru. Dressing byl připraven z oleje a octa.

autor: ČTK | 10. 8. 2015 23:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama