Koronavirus zpomaluje světový obchod. Ohnisko nemoci je ekonomický motor Číny

Martin Novák Martin Novák
6. 2. 2020 16:18
Přes 28 tisíc nakažených a 563 mrtvých si vyžádala během devíti týdnů epidemie koronaviru v Číně. Země nyní začíná sčítat také obrovské ekonomické ztráty.
Kontrolní stanoviště v provincii An-chuej.
Kontrolní stanoviště v provincii An-chuej. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters čínská vláda připravuje kvůli zmírnění hospodářských dopadů několik opatření. Levnější bankovní půjčky pro podnikatele a firmy, daňové úlevy a také mimořádné dotace pro oblasti nejvíce postižené nemocí. Především v provincii Che-pej, kde leží ohnisko nákazy, město Wu-chan.

"Země začíná mít problémy s dovozem nerostných surovin a zboží. Těžko hledá přepravce, který by je na lodích dostal do čínských přístavů," napsala agentura Reuters ve své analýze.

Prodělávají restaurace, hotely, obchody, dopravci. V důsledku nižší čínské poptávky zlevnily na světových trzích ropa a měď.

"Pro Čínu je problém, že postižená provincie Che-pej patří k těm ekonomicky nejvýkonnějším a je do ní soustředěna průmyslová výroba. Navíc v Číně je obvyklé, že dělníci cestují za prací z jedné provincie do druhé, což je nyní obtížné. Negativní dopad má nemoc na všechny firmy, které jsou závislé na čínských výrobcích nebo součástkách," řekl Aktuálně.cz analytik investiční společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

A poukázal i na opačný problém ve světě - klesl totiž počet čínských turistů. "V evropských turistických destinacích Číňané táhnou ceny nahoru, teď už některé hotely zlevňují."

Problémy s náhradními díly a součástkami hlásí například japonská automobilka Toyota a jihokorejská Hyundai. Výrobu v Číně zastavil výrobce letadel Airbus nebo německá sportovní firma Adidas. Čínské obchody s nábytkem zavřela IKEA, své kavárny Starbucks, restaurace McDonald's. A 9. února zavře všechny své čínské pobočky technologická společnost Apple.

Firma Levi Strauss zavřela všechny své obchody s oblečením poté, co loni v říjnu otevřela velký outlet právě ve městě Wu-chan, odkud se koronavirus rozšířil.

S velkými ztrátami musí počítat letecké společnosti z celého světa, které přerušily spojení s čínskými městy. To se týká i hongkongských aerolinií Cathay Pacific, které zrušily devadesát procent letů do pevninské Číny. V neděli 9. února navíc přestanou létat všechny společnosti do čínských měst i z pražského letiště.

"Samozřejmě záleží na tom, jak dlouho epidemie potrvá. Oproti původním odhadům ale teď předpokládáme, že světová ekonomika v letošním roce zpomalí kvůli koronaviru o 0,2 procenta. Poroste tedy tempem zhruba 3,3 procenta - v případě, že se během prvního čtvrtletí podaří dostat koronavirus pod kontrolu," dodává Tomáš Pfeiler.

Peking ve čtvrtek oznámil, že sníží o polovinu cla, která uvalil na 1717 amerických výrobků a produktů v září v rámci obchodní války s USA. Oficiálně tím čínské vedení reaguje na snížení cel, které učinila směrem k Číně americká strana, a opatření má také zvýšit důvěru v čínskou ekonomiku v době krize způsobené epidemií koronaviru.

Prymula: Modlíme se za účinný lék, cesty do Asie je teď lepší odložit

Češi zůstanou v karanténě celých 14 dní, v Číně se vir šíří exponenciálně, negativní signál je v Německu, kdy jedna Číňanka nakazila sedm lidí. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy