Celá rodina má koronavirus, musel jsem zničit oblečení i knihy, líčí vyléčený Číňan

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 18. 2. 2020 6:15
Edison Čang pochází z Wu-chanu, města, odkud se šíří nový koronavirus COVID-19. Číňan patří mezi více než deset tisíc oficiálně úspěšně vyléčených pacientů, u kterých byla nemoc diagnostikována. Měl štěstí. Některé čínské nemocnice mají nedostatek testovacích sad a pacienti na léčbu a diagnózu čekají příliš dlouho.
Nemocnic ve Wu-chanu.
Nemocnic ve Wu-chanu. | Foto: Reuters

Slyšet od lékařů potvrzenou diagnózu znamenalo pro jednatřicetiletého muže bez zdravotních potíží paradoxně úlevu. Na zápal plic, který koronavirus způsobí, umírají hlavně starší lidé.

"Nejdřív jsem se bál, ale pak mi došlo, že teď už nezbývá nic jiného než podstoupit léčbu. Zkontroloval jsem oficiální údaje o mrtvých a zjistil jsem, že většina z nich byli senioři a mnoho z nich mělo jiné zdravotní problémy. Já ničím netrpěl," cituje Čanga americká stanice CNN.

Počet lidí, kteří nemoci podlehli, každým dnem stoupá, stejně jako počty nakažených. Naděje na uzdravení zůstává pro zdravé a mladé lidi vysoká. Mrtvých bylo k úternímu ránu v pevninské Číně už 1868, nakažených přes 72 tisíc. Většina z nich se nachází především v provincii Chu-pej.

Právě z ní Edison Čang spolu s manželkou a jejími rodiči vycestoval ještě před oslavami čínského Nového roku. Namířeno měl do nedalekého města Čchung-čching, kam dorazili 22. ledna. Krátce předtím, než čínská vláda uzavřela město Wu-chan do karantény. Hned druhý den po příjezdu ale u nich propukly první příznaky. Tchána musel odvézt kvůli silnému kašli do nemocnice. Žádali o testy na koronavirus, ale nemocnice je odmítla.

Nakazila se celá rodina

Po několika dnech dostala Čangova manželka horečku. Na konci ledna u ní i u jejího otce testy odhalily nákazu koronavirem. Hned následující den onemocněla i Čangova tchyně a nakonec i on sám. "Kdybychom podstoupili testy dříve, možná bychom neonemocněli všichni," myslí si Čang.

Aby toho nebylo málo, celá rodina se ocitla v nemocnici, ve které nebylo dostatek léků a volných lůžek. Museli je proto převézt jinam. Teď už lékaři nic nepodcenili. Aby se nákaza nešířila, zničili osobní věci, se kterými do nemocnice přišel. Oblečení, knihy, všechno.

Z celé rodiny se zatím zotavil jen Čang a jeho tchán. Teď je v povinné čtrnáctidenní karanténě ve státem přiděleném hotelu. Jeho manželka a tchyně zůstaly v nemocnici.

Začalo to jako běžná chřipka

Mnohem horší průběh nákazy měl teprve jedenadvacetiletý Tiger Jie. Nejspíš se nakazil ve škole, která se nachází kousek od tržiště ve Wu-chanu, z nějž se podle odborníků nákaza začala šířit. První příznaky pocítil už 17. ledna.

V té době ještě nebyla známá všechna rizika, nevědělo se ani s jistotou, že se virus přenáší z člověka na člověka. Teprve 20. ledna čínský prezident Si Ťin-pching veřejně promluvil o epidemii a nařídil přísná opatření, aby se jejímu šíření zabránilo.

Jie se nejprve cítil unavený. "Myslel jsem si, že jsem nachlazený, vzal jsem si nějaké léky," popsal první dny. Jenže pak ztratil chuť k jídlu a jeho stav se zhoršil natolik, že se vydal do nemocnice. Bylo 21. ledna a jedna z hlavních nemocnic ve Wu-chanu už praskala ve švech. Jie raději vyrazil do menší nemocnice, tam mu ale dali jen předpis na léky a bez diagnózy ho poslali dál.

Jeho stav se ale horšil, za dalších pět dní už měl silný kašel a vysokou horečku, bolelo ho břicho, zvracel a měl průjem. Dostat se do nemocnice už bylo těžší, protože celý Wu-chan byl v karanténě. Úřady omezily městskou dopravu a zrušily taxi.

Když lékaři Jieho diagnostikovali, byl už konec ledna. Podstoupil experimentální léčbu, která se začala používat. Lékaři mu podávali léky, kterými se běžně léčí HIV pozitivní pacienti, a Jie se začal rychle uzdravovat. 9. února už ho poslali do hotelového pokoje do karantény.

Oba muži mluvili s novináři pod podmínkou anonymity a jejich jména byla změněna. Stejně postupují i čínská média. Když televize vysílá záběry na uzdravené pacienty, kteří opouštějí nemocnici, jejich tváře jsou zpravidla rozmazané.

Video: Výletní loď je ideální prostředí pro šíření nákazy

Z výletní lodi se past stane snadno, je to něco jako ohromný hotel, mnoho lidí na malém prostoru, ideální prostředí pro šíření nákazy, říká kapitán | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy