Koronavirus oficiálně dorazil do KLDR. Nakažených jsou statisíce, zemřelo šest lidí

ČTK ČTK
13. 5. 2022 9:53
Nejméně šest lidí zemřelo v Severní Koreji v souvislosti s koronavirovou nákazou. KLDR tvrdí, že se v zemi začala šířit horečka neznámého původu. Úřady zaznamenaly přes 350 tisíc lidí, kteří měli příznaky této nemoci. KLDR dlouho odmítala, že by se na jejím území rozšířila koronavirová nákaza, uvedla agentura AP.
Severokorejci nosí z obav z koronaviru na ulicích roušky.
Severokorejci nosí z obav z koronaviru na ulicích roušky. | Foto: Kyodo/via REUTERS

O prvních případech severokorejská státní média informovala ve čtvrtek. Tvrdí, že první případy nemoci se v zemi projevily na konci dubna. Od té doby mělo příznaky 350 tisíc lidí a 188 tisíc z nich je v izolaci. Za čtvrtek lékaři zaznamenali 18 tisíc případů nákazy.

U jednoho ze šesti zemřelých se prokázala nákaza variantou omikron, uvedla státní agentura KCNA. Severní Korea nemá dostatečné testovací kapacity a není ani známo, že by její obyvatelstvo bylo očkováno proti covidu-19. KLDR patří mezi několik málo zemí, jež neohlásily očkovací program proti covidu-19. Vedení izolovaného státu dlouho odmítalo, že by se v zemi koronavirus šířil, což ale odborníci zpochybňovali. Během epidemie úřady dále zpřísnily režim na hranicích.

Za změnou postoje a zveřejnění prvních informací o šíření nákazy může podle odborníků stát záměr požádat o pomoc zahraničí. Již dříve KLDR odmítla vakcíny z programu Covax, který je dodává do chudých zemí. Jižní Korea nabídla svému sousedovi zdravotnický materiál i vakcíny proti covidu-19. Poskytnout pomoc chce i Čína. Dodávku některých druhů vakcín komplikuje, že KLDR nemá dostatečný počet mrazáků, kde přípravky za velice nízkých teplot skladovat.

Rozšíření nákazy by podle agentury AP mohlo mít zničující dopad na hospodářství i na zdravotnictví v Severní Koreji. Ve čtvrtek země vyhlásila přísnou uzávěru. Severokorejský vůdce Kim Čong-un uvedl, že ohniskem nákazy je hlavní město Pchjongjang a dodal, že je nutné izolovat obytné a pracovní jednotky, aby se nákaza dále nešířila. Kim, který poprvé od začátku epidemie vystoupil v médiích v roušce, také kritizoval další severokorejské činitele, že šíření nákazy nedokázali předejít.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy