Koronavirus našli už i u zvířete ve volné přírodě. Není zatím jasné, jak se nakazilo

Jana Václavíková Jana Václavíková
17. 12. 2020 21:08
Pozitivně na koronavirus vyšly testy nejen milionům lidí, ale také domácím mazlíčkům, zvířatům v zoologických zahradách nebo norkům na kožešinových farmách. Ještě donedávna ale odborníci nezaznamenali virus u zvířete ve volné přírodě. První případ v tomto týdnu ohlásil americký stát Utah.
Norek americký.
Norek americký. | Foto: Ryzhkov Sergey / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Poté co se na kožešinové farmě s norky v americkém Utahu objevil koronavirus, spustily místní úřady preventivní odchyt a testování divokých zvířat z okolí. Běžná praxe, která měla zaručit, že virus neunikl do volné přírody, ale začátkem týdne přinesla nečekaný výsledek. Mezi testovanými mývaly, skunky a dalšími druhy zvířat testy potvrdily, že jeden z divokých norků je pozitivní. 

Tento "volně se pohybující a divoký norek", jak ho označilo americké ministerstvo zemědělství, se stal oficiálně prvním zvířetem ve volné přírodě nakaženým koronavirem. 

"Šíření na farmách v Evropě a v jiných oblastech ukázalo, že norci chovaní v zajetí jsou na koronavirus citliví. Proto není překvapením, že to samé platí pro divoké norky," vysvětluje mluvčí ministerstva Lyndsay Coleová. Podle ní toto zjištění ukazuje, že "je potřeba sledovat okolí nakažených farem a podniknout takové kroky, aby se zabránilo šíření infekce do volné přírody", cituje ji magazín National Geographic

"Jde o důležitou připomínku toho, že nákaza z farem nebo od lidí směrem do divoké přírody je reálná a musíme se na ni zaměřit," cituje americký deník New York Times také Jonathana Epsteina z neziskové organizace na ochranu zvířat EcoHealth Alliance. Podle něj a jeho kolegů hrozí, že se koronavirus může v budoucnu ustálit mezi některými druhy.

Podle laboratoří ProMed, které test norka provedly, ale pozitivní výsledek ještě nemusí nutně znamenat, že se virus samovolně šíří ve volné přírodě. "V současnosti nemáme žádný důkaz, že se virus šíří nebo že se usadil mezi divokými zvířaty v okolí farmy. Několik zvířat jiných druhů bylo také otestováno a všechny jejich výsledky byly negativní," stojí ve vyjádření.

"Objevení viru u divokého norka, ale ne u dalších druhů ve volné přírodě naznačuje, že jde o izolovanou událost," myslí si Tony L. Goldberg, profesor veterinárních studií Wisconsinské univerzity v Madisonu. "Všechny takové informace bychom ale měli brát vážně," dodává.

Uprchlík z farmy?

Přesto pořád není jasné, jak se norek koronavirem nakazil. Jednou z možností je, že virus chytil už na kožešinové farmě a teprve poté uprchl do volné přírody. Podobný problém řešili koncem listopadu v Dánsku, kde se báli šíření a případné mutace viru, a tak nechali zlikvidovat celou populaci norků v zajetí. Jak ale dánský veterinář Sten Mortensen uvedl, norci často z farem utíkají, proto se virus může šířit i po vyhubení těch v zajetí.

"Každý rok uprchne z farem několik tisíc norků," přibližuje veterinář britskému deníku The Guardian situaci v Dánsku. Mezi uprchlými norky mohlo podle jeho odhadu být až pět procent těch s koronavirem. 

Přesto je podle něj málo pravděpodobné, že by norci, kteří jsou spíše samotářská zvířata, přenesli nákazu na jiné živočišné druhy. Mortensen ale další šíření nákazy nevylučuje - koronavirus se může přenášet i přes výkaly nebo pozřením mrtvého zvířete. 

Kvůli obavám z mutace koronaviru se k podobnému kroku jako Dánsko uchýlilo i Nizozemsko a částečné vybití kožešinových norků plánují i Španělsko a Řecko. Naději by mohla představovat speciální "zvířecí" vakcína, na které pracují týmy ve Spojených státech i v Rusku. Americká látka pro norky by měla být k dispozici na jaře příštího roku, u ruské už probíhá klinické testování. 

Video: Dánsko vybije celou tamní mnohamilionovou populaci norků

Dánsko vybije celou tamní mnohamilionovou populaci norků | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 18 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 47 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 48 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy