Koronavirus našli už i u zvířete ve volné přírodě. Není zatím jasné, jak se nakazilo

Jana Václavíková Jana Václavíková
17. 12. 2020 21:08
Pozitivně na koronavirus vyšly testy nejen milionům lidí, ale také domácím mazlíčkům, zvířatům v zoologických zahradách nebo norkům na kožešinových farmách. Ještě donedávna ale odborníci nezaznamenali virus u zvířete ve volné přírodě. První případ v tomto týdnu ohlásil americký stát Utah.
Norek americký.
Norek americký. | Foto: Ryzhkov Sergey / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Poté co se na kožešinové farmě s norky v americkém Utahu objevil koronavirus, spustily místní úřady preventivní odchyt a testování divokých zvířat z okolí. Běžná praxe, která měla zaručit, že virus neunikl do volné přírody, ale začátkem týdne přinesla nečekaný výsledek. Mezi testovanými mývaly, skunky a dalšími druhy zvířat testy potvrdily, že jeden z divokých norků je pozitivní. 

Tento "volně se pohybující a divoký norek", jak ho označilo americké ministerstvo zemědělství, se stal oficiálně prvním zvířetem ve volné přírodě nakaženým koronavirem. 

"Šíření na farmách v Evropě a v jiných oblastech ukázalo, že norci chovaní v zajetí jsou na koronavirus citliví. Proto není překvapením, že to samé platí pro divoké norky," vysvětluje mluvčí ministerstva Lyndsay Coleová. Podle ní toto zjištění ukazuje, že "je potřeba sledovat okolí nakažených farem a podniknout takové kroky, aby se zabránilo šíření infekce do volné přírody", cituje ji magazín National Geographic

"Jde o důležitou připomínku toho, že nákaza z farem nebo od lidí směrem do divoké přírody je reálná a musíme se na ni zaměřit," cituje americký deník New York Times také Jonathana Epsteina z neziskové organizace na ochranu zvířat EcoHealth Alliance. Podle něj a jeho kolegů hrozí, že se koronavirus může v budoucnu ustálit mezi některými druhy.

Podle laboratoří ProMed, které test norka provedly, ale pozitivní výsledek ještě nemusí nutně znamenat, že se virus samovolně šíří ve volné přírodě. "V současnosti nemáme žádný důkaz, že se virus šíří nebo že se usadil mezi divokými zvířaty v okolí farmy. Několik zvířat jiných druhů bylo také otestováno a všechny jejich výsledky byly negativní," stojí ve vyjádření.

"Objevení viru u divokého norka, ale ne u dalších druhů ve volné přírodě naznačuje, že jde o izolovanou událost," myslí si Tony L. Goldberg, profesor veterinárních studií Wisconsinské univerzity v Madisonu. "Všechny takové informace bychom ale měli brát vážně," dodává.

Uprchlík z farmy?

Přesto pořád není jasné, jak se norek koronavirem nakazil. Jednou z možností je, že virus chytil už na kožešinové farmě a teprve poté uprchl do volné přírody. Podobný problém řešili koncem listopadu v Dánsku, kde se báli šíření a případné mutace viru, a tak nechali zlikvidovat celou populaci norků v zajetí. Jak ale dánský veterinář Sten Mortensen uvedl, norci často z farem utíkají, proto se virus může šířit i po vyhubení těch v zajetí.

"Každý rok uprchne z farem několik tisíc norků," přibližuje veterinář britskému deníku The Guardian situaci v Dánsku. Mezi uprchlými norky mohlo podle jeho odhadu být až pět procent těch s koronavirem. 

Přesto je podle něj málo pravděpodobné, že by norci, kteří jsou spíše samotářská zvířata, přenesli nákazu na jiné živočišné druhy. Mortensen ale další šíření nákazy nevylučuje - koronavirus se může přenášet i přes výkaly nebo pozřením mrtvého zvířete. 

Kvůli obavám z mutace koronaviru se k podobnému kroku jako Dánsko uchýlilo i Nizozemsko a částečné vybití kožešinových norků plánují i Španělsko a Řecko. Naději by mohla představovat speciální "zvířecí" vakcína, na které pracují týmy ve Spojených státech i v Rusku. Americká látka pro norky by měla být k dispozici na jaře příštího roku, u ruské už probíhá klinické testování. 

Video: Dánsko vybije celou tamní mnohamilionovou populaci norků

Dánsko vybije celou tamní mnohamilionovou populaci norků | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy