Všichni kašlou, dusí se, vy celý den nejíte. Lékaři líčí náročné směny v boji s virem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
25. 3. 2020 18:55
"Všichni pacienti mají Covid-19. Kam zmizely všechny ty infarkty a záněty slepých střev? Bojím se sundat si masku," popsal americký lékař Craig Spencer, který pracuje na newyorské pohotovosti, jak vyčerpávající je pro něj každá směna.
Praktická lékařka v Berlíně v ochranném obleku se chystá na směnu.
Praktická lékařka v Berlíně v ochranném obleku se chystá na směnu. | Foto: Reuters

Spencer je zkušený lékař a odborník na urgentní medicínu na Kolumbijské univerzitě a zároveň pracuje na pohotovosti v newyorské nemocnici. Jako epidemiolog působil v afrických zemích, a když pomáhal v Guineji s Lékaři bez hranic bojovat proti epidemii eboly, sám se touto nemocí nakazil. Přes to všechno, čím si prošel, ho ale pandemie nového koronaviru děsí.

Na svém Twitteru v úterý popsal celý svůj pracovní den a vysvětlil, proč mu nemoc Covid-19 nahání strach.

"V osm hodin ráno jdete na svou směnu. Venku je ticho, jako kdyby byla neděle. Při vstupu dovnitř se ale všechno okamžitě změní. Kakofonie kašle. Nasadíte si ochrannou masku a vejdete," popisuje začátek každé směny. Následuje rychlý sled událostí, který se denně opakuje.

"Skoro všichni pacienti jsou stejní. Mladí, staří. Kašlou, nemohou dýchat, mají horečku," dodává.

Nejdřív převezme ten nejzávažnější případ, kteří mu zanechali kolegové z noční směny. Zpravidla je to pacient s dýchacími potížemi, který dostává nejvyšší možný přísun kyslíku, ale stále je dýchavičný. Musí ho připojit na přístroje. Mezitím ale do nemocnice dorazí další vážný případ. Má stejné příznaky: horečka, zvracení, nemůže dýchat. "Máte dva pacienty na dýchacích přístrojích a to ještě není ani deset hodin ráno," líčí Spencer a pokračuje dál. 

Nezastaví se až do odpoledne, kdy mu dojde, že ještě neměl chvíli ani na to, aby se napil vody. "Bojíte se sundat si masku, je to jediná věc, která vás ochrání. Jasně, chvíli to ještě vydržíte. V západní Africe během epidemie eboly jste přece v tom vedru vydrželi hodiny v ochranném obleku bez doušku vody," píše ve svých zápiscích. "Tak ještě jednoho pacienta… ale pak pozdě odpoledne vám dojde, že byste se měli najíst."

Přežil jsem ebolu, bojím se Covidu

Následuje opatrné sundání roušky, masky, pečlivé mytí rukou. Rychlé jídlo v nemocniční kantýně, zpátky nasadit masku a pokračuje se v práci. Přicházejí další pacienti a všichni jsou stejní, všichni mají Covid-19. Nemoc, kterou způsobuje nákaza novým typem koronaviru. Ochranné brýle, rukavice a rouška jsou nutností.

Večer Craig Spencer po dlouhé směně před cestou domů konečně sundá roušku a všechno, co měl s sebou, pečlivě vydezinfikuje: telefon, peněženku, šálek na kávu. Pro jistotu dvakrát. Domů jde pěšky, protože je to bezpečnější než jet metrem nebo autobusem. Prázdné ulice jsou pravým opakem toho, jak vypadají přeplněné nemocnice na pokraji svých kapacit.

Doktor Craig Spencer vysvětluje, že mezi jeho pacienty s Covid-19 jsou i mladí lidé:

"Každý, koho jsem dnes léčil, se nakazil před týdnem nebo i dřív. Už je příliš pozdě na to, abychom ten virus zastavili. Můžeme ale zpomalit jeho šíření. Zůstaňte doma, to je jediná věc, která nás může zachránit," apeluje nejen na Američany. "Přežil jsem ebolu. Ale bojím se Covidu," dodává.

Americký lékař Spencer popsal situaci, ve které se nacházejí také stovky jeho kolegů. V New Yorku už je přes 14 tisíc nakažených lidí a více než 130 pacientů na nemoc Covid-19 zemřelo. V dalších pandemií těžce zasažených zemích je to stejné.

Vyčerpaní zdravotníci na sociálních sítích zveřejňují své fotografie na konci směny, kdy si mohou sundat ochrannou roušku. Po celodenním nošení mají modřiny a otlačený obličej. Lékaři kromě těžké práce navíc každý den riskují, že se sami nakazí.

Španělsko hlásí 14 procent nakažených mezi lékaři

Ve Španělsku, které je co do počtu infikovaných jednou z vůbec nejhůř zasažených zemí, se nakazilo už přes 5400 lékařů a zdravotníků, což je téměř 14 procent všech případů. Další stovky jsou v karanténě a nemohou pracovat. Nejde tedy jen o přeplněné nemocnice a nedostatek lůžek a dýchacích přístrojů. 

V Itálii je to jen o něco málo méně. Minulý týden zemřel v Lombardii italský lékař Marcello Natali na nákazu koronavirem. Ještě měsíc před svou smrtí upozorňoval v médiích, že v nemocnicích není dostatek dezinfekce a ochranných pomůcek. Serveru Euronews v rozhovoru řekl, že nejsou na epidemii v nemocnicích připraveni a že sám musel pracovat bez ochranných rukavic.

Koronavirus už vyřadil z práce tisíce zdravotníků v Evropě. Desítky z nich zemřely, tisíce jsou v karanténě. V lombardské provincii Brescia se podle informací deníku New York Times nakazilo 10 až 15 procent zdravotníků. Ve Francii jde o stovky nakažených lékařů. Pro některé konkrétní nemocnice to znamená ztrátu až poloviny zaměstnanců.

Video: Karanténa uspala i New York

Karanténa uspala i New York. Zákaz vycházení tu platí několik hodin | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy