Koronavirové šarlatánství zahrnuje plesnivý sýr, vodku i kravskou moč

ČTK ČTK
3. 5. 2020 22:13
Stejně jako koronavirus se světem šíří i množství falešných medicín a pseudoléků, které mají údajně léčit, nebo alespoň ochránit před nákazou. Světová zdravotnická organizace před některými dokonce varuje.
Foto: Isifa/Thinkstock

Jak napsal zpravodajský server Worldcrunch, sociální sítě jsou radami, jak se doma vyléčit, doslova zaplavené.

Světová zdravotnická organizace (WHO) řadu mýtů na svých stránkách vyvrací. "Pálivé papriky ve vašem jídle, i když jsou velmi chutné, nemohou zabránit nebo vyléčit covid-19. Nejlepší způsob, jak se chránit před novým koronavirem, je udržovat alespoň metrový odstup od ostatních a mýt si často a důkladně ruce," uvádí například WHO.

Ještě důrazněji pak varuje před pitím methanolu, ethanolu či různých bělidel, o kterých se lze na sociálních sítích dočíst, že zlikvidují virus nejenom na povrchu, ale i v těle.

Podle serveru Worldcrunch se doporučená "léčba" na sociálních sítích liší v závislosti na místě, kultuře a tradici. "Bez ohledu ale na to, kde žijete, tyto falešné léky vám nepomohou," píše server a uvádí některé z nich:

Francouzský sýr

Široce sdílené tvrzení na Facebooku ujišťuje, že to byla právě plíseň štětičkovec roquefortský (Penicillium roqueforti), jež se používá k výrobě slavného francouzského sýra roquefort, kterou profesor Didier Raoult využil při tvorbě léku chlorochin a testoval v boji proti koronaviru. Samotný autor facebookového příspěvku později přiznal, že se jednalo o "stoprocentní kachnu", kterou se snažil "vnést trochu humoru do této náročné doby". A také propagovat roquefort.

Banány

Video s názvem: "Sněz jeden banán denně, zažene koronavirus zaručeně", kolovalo dlouho po internetu. Odvolávalo se na údajnou zprávu propagující banány jako způsob, jak zlepšit imunitní systém díky obsahu vitamínu B6 v tomto tropickém ovoci. Nakonec se ukázalo, že video spojilo dohromady dvě zprávy - jednu z australského televizního kanálu a druhou z listu The Wall Street Journal, která se ovšem ani v náznaku nezmiňovala o banánech.

Kravská moč

V Indii zorganizovala skupina hinduistických aktivistů párty, na níž se pila kravská moč ve snaze zahnat koronavirus. Pro hinduisty jsou krávy posvátné a někteří věří, že jejich moč nazývaná "gomutra" má léčivé schopnosti.

Česnek

Patří mezi nejčastěji zmiňované zdravotní tipy, které kolují internetem. Přitom neexistují žádné důkazy, že by konzumace syrového česneku chránila před koronavirem. Tento mýtus ovšem dál přetrvává. List South China Morning Post informoval o případu ženy, která snědla asi kilogram a půl česneku a skončila v nemocnici s hrdlem popáleným tak, že nemohla mluvit.

Vodka nebo bylinný nápoj

Zatímco běloruský prezident Alexandr Lukašenko povzbuzuje obyvatele své země, aby v rámci boje proti koronaviru pili vodku, madagaskarský prezident Andry Rajoelina uvedl na trh vlastní bylinný čaj nazvaný Covid-Organics. Ten podle něj nákazu virem zaručeně léčí. Prodávat se má v supermarketech i lékárnách, a povinně ho budou pít dokonce i žáci po návratu do školy.

 

Právě se děje

Další zprávy