Tradice, nebo týrání zvířat? Kolumbijský soud řeší, jestli znovu zakáže býčí zápasy

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
25. 1. 2017 21:10
Obnovení býčích zápasů vyvolalo v ulicích Bogoty nepokoje. Od roku 2012 je v hlavním městě Kolumbie zakazovala vyhláška bývalého starosty, tu ale zrušil ústavní soud. Podle něj je korida kulturní památkou, a proto ji nelze zakázat. Jenže kolumbijské právo zakazuje i týrání zvířat. Takže případ je znovu u soudu.
Toreador na býčích zápasech v Kolumbii.
Toreador na býčích zápasech v Kolumbii. | Foto: Reuters

Bogotá – Týrání zvířat, nebo kulturní dědictví, které si zaslouží zachovat? Kolumbijský ústavní soud ve středu projednává možnost, že v zemi zakáže býčí zápasy.

Kontroverzní zábava, kterou v jihoamerické zemi zavedli Španělé, rozděluje obyvatelstvo již několik let. V neděli však spory vyvrcholily v nepokoje, při kterých muselo zasahovat přes tisíc policistů.

Odpůrci koridy a ochránci zvířat se v hlavním městě Bogota střetli se zastánci koloniální tradice poté, co se demonstranti pokusili narušit toreadorskou show. Tu metropole uspořádala po více než čtyřech letech.

Stovky protestujících, kteří se oblékli do černé na znamení smutku kvůli zabitým býkům, obestoupily vchody do arény. Pak začaly létat lahve a dlažební kostky, popsala jedna z demonstrantek britskému serveru Guardian.

Proti rozzuřenému davu zakročilo na 1200 policistů, kteří nasadili slzný plyn a pepřový sprej. Místní média informovala o nejméně šesti zatčených lidech.

Zákaz zákazu a co vlastně říká ústava

Býčí zápasy v Kolumbii už dříve vyvolávaly rozporuplné reakce. Stejně jako jinde ve světě, kde je tato tradice stále živá. V roce 2012 je proto v hlavním městě tehdejší starosta Gustavo Petro oficiálně zakázal. Tím ale vyvolal nesouhlas profesionálních toreadorů, kteří se za podpory kolegů z Mexika a Španělska dokonce uchýlili k protestní hladovce.

Protesty proti býčím zápasům v Bogotě.
Protesty proti býčím zápasům v Bogotě. | Foto: ČTK

O tři roky později ústavní soud tento zákaz zrušil. Podle něj jsou býčí zápasy součástí národního kulturního dědictví, a proto nemohou být zakázány.

Celý spor tak ale v žádném případě neskončil. Kolumbijské právo totiž zároveň zakazuje týrání zvířat, na což se odvolávají nejen aktivisté. Upozornil na něj i jeden z ústavních soudců. A tak se býčí zápasy ocitly znovu před nejvyšší soudní instancí v zemi.

"Kulturní dědictví a zábava neospravedlňují žádnou činnost, která způsobuje bolest, utrpení a krutou smrt těchto zvířat," uvádí ve svém prohlášení mezinárodní nezisková organizace World Animal Protection.

Kolumbijský soud kromě koridy rozhoduje i o ostatních, podobně kontroverzních typech zábavy, jako jsou kohoutí zápasy nebo rodeo.

Mladí už nechtějí sledovat týrání zvířat

Ve španělské formě býčích zápasů toreador do býka nejprve zabodne kopí a v poslední fázi ho usmrtí. V některých zemích, jako je například Portugalsko nebo Francie, ale býky nezabíjí.

"Moje generace už přemýšlí jinak. Nejsme připraveni dívat se na utrpení zvířat," řekl pro stanici ABC sedmnáctiletý demonstrant David Saitru.

Protesty proti býčím zápasům v Bogotě.
Protesty proti býčím zápasům v Bogotě. | Foto: ČTK

Koridu povolují už jen v osmi zemích světa, uvádí zpravodajský server Guardian.

Ve Španělsku, kde tato tradice vznikla, se ji v roce 2010 pokusilo zakázat Katalánsko. Ústavní soud ale tento zákon loni v říjnu zrušil. Uvedl stejný argument jako v Kolumbii: korida je součástí kulturního dědictví. Tisíce lidí vyšly na protest do ulic.

Demonstrace se ale objevují i jinde ve světě a zájem publika pomalu klesá. Od roku 1991 jsou zápasy zakázány na španělských Kanárských ostrovech. Ilegální jsou také na mnoha místech Latinské Ameriky, jako jsou třeba Panama, Kostarika, některé státy v Mexiku, Ekvádor nebo Uruguay.

V býčí aréně ve španělském městě Teruel podlehl těžkým zraněním hrudníku slavný toreador Víctor Barrio poté, co ho zvíře nabralo na rohy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy