Vrah pěti vojáků dopaden. Pokusil se o sebevraždu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 23. 6. 2014 9:02
Muž se ještě ráno ukrýval v hustě zalesněné oblasti u hranic s KLDR. Vojáci ho obklíčili. Po telefonátu s otcem se postřelil.
Jihokorejští vojáci trpí často psychickými problémy. Víkendový incident na hranici není první.
Jihokorejští vojáci trpí často psychickými problémy. Víkendový incident na hranici není první. | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejský voják, který o víkendu u hranic s KLDR zabil z dosud neznámých důvodů pět svých kolegů, se při nepovedeném pokusu o sebevraždu sám postřelil. Sanitka ho převáží do nemocnice, uvedly úřady. 

Muž se ještě v pondělí ráno místního času ukrýval v hustě zalesněné oblasti u hranic s KLDR. Vojáci ho obklíčili a snažili se ho dopadnout živého.

Dostali se k němu tak blízko, že mu mohli hodit i mobilní telefon a láhev s vodou. Obklíčený voják poté telefonicky hovořil se svým otcem, který ho přemlouval, aby se vzdal. Následně se pokusil o sebevraždu.

Muž, který měl za tři měsíce z armády odejít, v sobotu palbou a granátem zabil pět kolegů ze své jednotky a sedm dalších zranil. Všichni byli ve službě v horské oblasti poblíž severokorejské hranice. Vraždění voják zahájil, když se vracel k posádce. Motiv jeho činu není znám.

Seržant byl podle armádních zdrojů v roce 2013 na seznamu vojáků, jimž se měla věnovat zvláštní pozornost kvůli psychickým problémům. Jako takový byl shledán nezpůsobilým pro službu na hranici s KLDR, která je v Jižní Koreji považovaná za jednu z nejtěžších.

Podle pozdějších testů se ale jeho bojová způsobilost zlepšila.

Na hranici s KLDR nejde o první podobný incident. V roce 2011 devatenáctiletý voják střílel na základně nedaleko námořní hranice se Severní Koreou. Vyšetřování zjistilo, že před střelbou vykazoval známky duševní nemoci.

V roce 2005 hodil voják ruční granát a začal střílet v pohraniční jednotce; zabil osm kolegů a několik dalších zranil. K činu ho dohnal vztek na důstojníky, kteří ho slovně šikanovali.

Jihokorejští muži mají povinnou dvouletou vojnu - armáda má díky tomu více než 600 000 vojáků.

Jejím úkolem je hlavně obrana před případnou agresí KLDR, která je jedním z nejvíce militarizovaných států na světě. KLDR a Jižní Korea vedly v letech 1950 až 1953 válku. Boje ukončilo příměří, formálně jsou obě země stále ve válečném stavu.

 

Právě se děje

Další zprávy