Korejský summit: Kim zavře reaktor do konce roku

man
3. 10. 2007 14:30
Dohodu oznámila Čína
Jedná se o teprve druhé setkání nejvyšších představitelů obou Korejí od konce války v roce 1953.
Jedná se o teprve druhé setkání nejvyšších představitelů obou Korejí od konce války v roce 1953. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Lídři Severní a Jižní Koreje dnes zasedli k jednacímu stolu během druhé návštěvy jihokorejského prezidenta v historii.

Očekává se, že Soul potvrdí připravenost poskytnout severu masivní hospodářskou pomoc výměnou za to, že režim v Pchjongjangu uzavře jaderný reaktor a sníží výdaje na zbrojení.

Konec jádra za hospodářskou pomoc

Summit, na němž se potkali Kim Čong-il a jihokorejský prezident Ro Mu-hjun, se koná téměř rok poté, co Severní Korea provedla první pokusný jaderný výbuch.

Po jednáních s Jižní Koreou, Čínou, Ruskem, USA a Japonskem ale souhlasila s ukončením jaderného programu a provozem reaktoru v Jongbjonu.

Během summitu hořely v Soulu severokorejské vlajky.
Během summitu hořely v Soulu severokorejské vlajky. | Foto: Reuters

Pchjongjang slíbil, že se tak stane do konce tohoto roku. Dnes to potvrdil náměstek čínského ministra zahraničí Wu Ta-wej, který se Severokorejci o jaderném programu jednal.

Za to, že se KLDR vzdá jádra, dostane velkou hospodářskou pomoc ze zahraničí.

Dohodu už uvítal americký prezident George Bush.

Kimovi se zlepšila nálada

Jihokorejský prezident dnes odmítl návrh Kima na prodloužení summitu o jeden den. Podle něj k tomu není důvod, a rozhovory tak skončí podle plánu ve čtvrtek.

Během včerejšího uvítání Ro Mu-hjuna  v Pchjongjangu se severokorejský diktátor vůbec neusmíval, což vyvolalo na jihu spekulace o nevalných vyhlídkách summitu na úspěch.

Dnes už prý ale byl v dobré náladě, kterou ještě vylepšil dárek od jeho protějšku. Dostal kolekci DVD s jihokorejskými filmy, včetně historického snímku s jeho oblíbenou herečkou.

Kim je proslulý svojí sbírkou videokazet a DVD, která údajně čítá několik tisíc titulů. Přitom v zemi, které vládne, je sledování zahraničních filmů zakázáno.

Včetně těch jihokorejských. Policie často provádí razie v bytech, jejichž obyvatele podezírá z nelegálního držení disků či kazet.

Důkazem uvolnění ve vztazích mezi severem a jihem byl na počátku roku přejezd dvou vlaků přes hranici. Šlo o první jízdu od konce korejské války v roce 1953, kdy se poloostrov rozdělil na komunisty ovládaný sever a Američany podporovaný jih.

Na jihu žádné nadšení

V Jižní Koreji není současný summit přijímán bez výhrad. Prezidentovi vyprší mandát už za měsíc a kritici ho obviňují, že cesta na sever je jen gestem, kterým se chce do historie zapsat jako mírotvorce a bojovník za usmíření a sjednocení obou Korejí.

Vůbec první setkání vůdců severu a jihu se uskutečnilo v roce 2000, kdy se v Pchjongjangu sešel Kim Čong-il s tehdejším jihokorejským prezidentem Kim Te-džungem.

Severokorejský diktátor do zahraničí cestuje minimálně, zatím navštívil od roku 1994, kdy se po zesnulém otci Kim Ir-senovi ujal vlády, jen Rusko a Čínu. Bojí se nastoupit do letadla, a tak jezdí speciálně vybaveným a opancéřovaným vlakem.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy