Kimův zabiják antrax. Nález v těle dezertéra z KLDR zvýšil obavy z nasazení biologických zbraní

Martin Novák Martin Novák
2. 1. 2018 6:02
Totalitní Severní Korea čelí čím dál silnějšímu podezření z vývoje a používání jedné z nejnebezpečnějších chemických zbraní - zakázaného antraxu.
Snímek z cvičení jihokorejské armády poblíž hranice.
Snímek z cvičení jihokorejské armády poblíž hranice. | Foto: Reuters

Soul - Jaderné pokusné výbuchy a testy balistických raket Severní Korea nemůže před světem utajit. Produkci biologických nebo chemických zbraní ano.

Nikdo neví přesně, zda je produkuje, v jakém měřítku, na kterých místech a zda by mohly být vážnou hrozbou v případě, že současná krize na Korejském poloostrově přeroste ve válku. Spojených států, Jižní Koreje a Japonska proti Severní Koreji.

V Novoročním projevu Kim Čong-un nabídl Jižní Koreji dialog, ale dvě události z loňského roku jsou zejména pro Jihokorejce varující. Jde o dva případy, které naznačují, že Pchjongjang v nějaké formě se zakázanými bojovými látkami pracuje.

V únoru dvě severokorejské agentky zavraždily na letišti v Kuala Lumpuru Kim Čong-nama, bratra vůdce Kim Čong-una. Obličej mu natřely látkou VX.

Po vánočních svátcích uvedla jihokorejská rozvědka, že jeden ze čtyř severokorejských vojáků, dezertujících v roce 2017 přes demilitarizovanou zónu na jih, byl očkovaný proti antraxu.

VX patří mezi mezinárodně zakázané chemické zbraně a jde o jeden z nejúčinnějších jedů na světě.

Nepáchne a k usmrcení jednoho člověka stačí v práškové formě jen deset miligramů jedu. Způsobuje během několika minut dýchací problémy, stahování svalů a následně křeče. Zasažený člověk se udusí.

"Nemůžete si jen tak VX vyrobit doma v kuchyni. Je silně jedovatý," řekl listu Wall Street Journal Bruce Bennetta, expert na chemické a biologické zbraně.

Nakažení spórami antraxu (sněti slezinné) se dá léčit antibiotiky, plicní forma infekce je ale většinou smrtelná. Provázejí ji vysoké teploty, těžký zápal plic, zduření sleziny a jater.

Jestliže zběh z KLDR měl v těle protilátky, znamená to, že buď s antraxem přišel do kontaktu, nebo jeho nadřízení počítali s tím, že by mohl přijít.

Japonský list Asahi s odvoláním na zdroj z jihokorejské rozvědky napsal, že severokorejští experti prováděli experimenty, při kterých zjišťovali, zda balistické rakety jsou schopné nést hlavice s antraxem.

O programech režimu Kim Čong-una na výrobu chemických a bilologických zbraní je známo velmi málo. Před invazí do Iráku v roce 2003 tehdejší americká vláda prezidenta George Bushe obviňovala iráckého diktátora Saddáma Husajna z vlastnictví zbraní hromadného ničení, ale po jeho svržení se nic z toho nepotvrdilo.

Specialisté z Centra Jamese Martina pro nešíření zbraní hromadného ničení v kalifornském Monterey v nedávné zprávě uvedli, že podezřelá je v KLDR továrna, nazvaná Pchjongjangský biotechnický institut.

Kim Čong-un se v jejích prostorách nechal vyfotografovat během své návštěvy před dvěma lety. Oficiálně se institut zabývá zemědělskými hnojivy, podle expertů ale vybavení svědčí o možném duálním využití.

Tedy jak pro civilní, tak vojenské účely.

Jihokorejské ministerstvo obrany v roce 2015 uvedlo, že mezi biologickými zbraněmi, se kterými sever experimentuje, patří i "lokální specialista": korejská hemorhagická horečka.

Postihuje funkci ledvin, zasažený člověk se nemůže vymočit. Korejská se jí říká proto, že virus byl poprvé prozkoumán v Koreji podél řeky Hantan.

Podívejte se na záznam dramatického útěku jednoho ze severokorejských vojáků v roce 2017:

Dramatické video ukazuje útěk severokorejského dezertéra do Jižní Koreje. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy