Korejská bomba? Jednání začalo hádkou

man, Reuters
18. 12. 2006 11:03
Peking - Po více než roce se Američané a Severokorejci sešli na šestistranných rozhovorech o jaderném programu. Dohoda je ale nepravděpodobná.

Rozhovory, kterých se účastní také Rusko, Japonsko, Čína a Jižní Korea, byly loni přerušeny kvůli neústupnosti Severní Koreje. V říjnu pak KLDR poprvé provedla zkušební podzemní výbuch jaderné bomby.

Smyslem šestistranných rozhovorů je přimět severokorejského prezidenta Kim Čong-ila, aby vojenský jaderný program zastavil a vzdal se ambicí na zisk atomových bomb.

Ostrý nástup Severokorejců

Zástupce severokorejského komunistického režimu v úvodu vystoupil se seznamem požadavků, kterými Pchjongjang podmiňuje své odzbrojení.

Žádá okamžité zrušení vešekrých ekonomických sankcí, dodání nového reaktoru, hospodářskou pomoc ze zahraničí a ukončení "nepřátelské politiky USA."

Agentura Reuters označila projev za "nakupování náročného zákazníka v supermarketu." Amerického vyjednávače tón a obsah řeči severokorejského vyslance rozhněvaly.

"Naše trpělivost je u konce. Pokud chtějí Severokorejci s námi jednat a nechtějí být izolováni od okolního světa, musí se zkrátka zbavit jaderné výzbroje," řekl americký vyjednavač Christopher Hill.

Na Vánoce chtějí být doma

Dodal, že doufá v rychlý průběh jednání, protože by Vánoce už rád trávil doma. Dnes večer by se Američané a Severokorejci měli sejít k separátnímu jednání mezi čtyřma očima.

Šéf severokorejské delegace Kim Kje-gvan na dnešní schůzce v Pekingu.
Šéf severokorejské delegace Kim Kje-gvan na dnešní schůzce v Pekingu. | Foto: Reuters

Americký tým ale zopakoval, že USA nehodlají připustit, aby se KLDR stala natrvalo jadernou mocností. Ze zbývajících účastníků mají největší podporu v Japonsku, zatímco Rusko a Čína prosazují vůči Pchjongjangu "opatrnější přístup."

Japonci obviněni z únosů

Japonsko včera rozhodně odmítlo tvrzení Severní Koreje, že zadržuje od začátku devadesátých let jednoho občana KLDR. Podle Tokia je obvinění snahou odvést pozornost naopak od únosů Japonců, kterých se v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století dopouštěla tajná služba Severní Koreje.

Podle japonských údajů bylo do KLDR odvlečeno nejméně sedmnáct Japonců, domů se jich vrátilo jen pět. Japonská veřejnost tlačí vládu k tomu, aby osud unesených lidí objasnila.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy