Korejec nikdy neviděl syna, v 92 letech má první šanci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
12. 2. 2014 12:35
Od roku 1988 o setkání požádalo téměř 130 000 Jihokorejců. Zhruba 57 000 už zemřelo.
Lídr delegace KLDR překračuje hranici.
Lídr delegace KLDR překračuje hranici. | Foto: Reuters

Soul - Zda Kang Nung-hwan, 92letý soulský prodavač na penzi, uvidí poprvé v životě svého syna, záleží na vůli Kim Čong-una.

Právě mladý severokorejský diktátor rozhodne, jestli se sejdou rodiny, které před téměř 61 lety rozdělila válka. Ta zpečetila rozdělení Korejského poloostrova na Jižní a Severní Koreu.

Schůzky mají začít 20. února, tedy pokud KLDR dodrží slovo.

Kang je nejstarším ze stovky Jihokorejců vybraných loterií, napsala na svých internetových stránkách agentura Bloomberg.

O těhotenství manželky nevěděl

"Neumím si představit nic lepšího, co by mě mohlo v životě potkat," říká Kang s pohledem upřeným na košík dárků - vitamínů, ponožek, spodního prádla, zubní pasty a medicíny proti kašli - připravený pro svého 62letého syna.

To, že manželka, která zůstala v Severní Koreji, byla tehdy těhotná, se dozvěděl, až když loni požádal o zařazení do programu setkávání rodin. Chtěl se vidět sestrou, ale ta mezitím zemřela.

Tato setkání jsou nejvýznamnějším krokem ve vylepšení vzájemných vztahů rok poté, co Kim Čong-un hrozil Soulu jaderným úderem. KLDR běžně tato setkání používá jako páku k vyjednávání.

Kim Čong-un se pokouší spojit budoucí setkání s oživením turistického střediska, které jeho zbídačené zemi vydělávalo stovky milionů dolarů. Proto jsou podle odborníků setkání rodin stejně tak politickou záležitostí, jako humanitární.

Rozhovory začaly

Oficiální činitelé Severní a Jižní Koreje se ve středu sešli k prvním rozhovorům na vysoké úrovni za posledních šest let, aby projednali neupřesněnou řadu otázek. Jihokorejští představitelé neuvedli, zda budou delegace jednat také o budoucnosti turistického projektu na hoře Kumkang.

Setkání rozdělených rodin se má konat právě na této malebné hoře. Až se sem nahrnou stovky lidí, nakrátko tak znovu vdechnou život turistickému středisku, které navštívily téměř dva miliony Jihokorejců.

Zájezdy ale byly zastaveny v roce 2008 poté, co severokorejský voják zastřelil jednoho z hostů. Kim Čong-un vyzval k rozhovorům o budoucnosti hory Kumkang letos 24. ledna, tedy v den, kdy rovněž nabídl obnovení schůzek rodin.

Projekt uprchlíka z KLDR

Projekt hory Kumkang je dílem zakladatele Hyundai Group Čong Ju-junga, uprchlíka z KLDR, který strávil většinu své kariéry snahou o usmíření obou zemí.

Vytvořil Hyundai Asan Corp., aby posílil spolupráci se Severní Koreou, a původně souhlasil, že zaplatí Pchjongjangu téměř miliardu dolarů na vznik střediska Kumkang. Hyundai zatím vyplatila zhruba polovinu této sumy - krom 210 milionů dolarů vlastní investice do vybudování letoviska.

Kim Čong-un si už na plánovaných setkáních přihřál jinou politickou polévku, když žádal, aby USA a Jižní Korea zrušily každoroční společné vojenské cvičení, které má začít 24. února. A předchozí kolo setkání plánované na září loňského roku zrušil jen několik dní před začátkem, když obvinil jih, že "klade překážky usmíření".

Stárnoucí žadatelé o setkání s příbuznými se tak mohou ocitnout v pasti politiky obou zemí, které technicky zůstávají ve válečném stavu. Korejci mají zakázáno komunikovat s příbuznými na opačné straně hranice, a tak žadatelé vědí, že tato návštěva může být patrně jejich jedinou šancí na kontakt se svými blízkými.

"Tihle lidé už nemohou moc dlouho čekat. Většina z nich je slabá a stará. V srdcích mají smutek z 60 let stýskání," prohlásila koncem ledna jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.

57 000 žadatelů už zemřelo

Od roku 1988 o setkání požádalo téměř 130 000 Jihokorejců. Zhruba 57 000 z nich mezitím zemřelo. Více než polovině zbylých je přes 80 let, uvedlo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Osmdesátiletá Ju Son-pi byla vybrána v dvoukolové loterii, aby se mohla setkat se sestrou a bratrem. Ju měla v losování větší šanci na úspěch, protože přednost mají ti, kdo žádají o kontakt s přímými příbuznými, před těmi, kdo chtějí vidět například své bratrance nebo neteře a sestřenice.

Při návštěvě činitele Červeného kříže, který jí přišel vysvětlit podrobnosti setkání, se rozplakala, když uslyšela jméno svého rodného města v KLDR. "Nevím, jestli své příbuzné vůbec poznám," řekla a v prstech mnula brožurku s pokyny pro šestidenní setkání.

Na místě se rodiny zúčastní několika společných schůzek a dostanou také čas samy pro sebe. Odjezd pak obvykle provází pláč vzlykajících stařenek a stařečků natahujících se k oknům autobusu v posledním sbohem.

Kang prý ze setkání se svým synem strach nemá. "I kdybych se mohl setkat se svou rodinou jen na jediný den nebo jedinou hodinu, budu klidný a zemřu v pokoji," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy