Šílená jaderná ruleta se dál roztáčí. Nemám pocit, že by se Severokorejci báli války, říká novinářka

Martin Novák Martin Novák
23. 10. 2017 6:07
Podle bývalého ředitele CIA Johna Brennana je situace kolem možného jaderného útoku Severní Koreje na USA nejkritičtější za několik desetiletí. Washington i Pchongjang si vyměňují čím dál silnější slovní výhrůžky a riziko reálného jaderného konfliktu stoupá. Americký prezident Donald Trump míří na začátku listopadu do Pekingu se vzkazem pro čínské vedení, které totalitní režim Kim Čong-una pořád tiše podporuje: Přimějte Severní Koreu k rozumu, než bude pozdě.
Cvičení severokorejské armády u příležitosti 85.výročí jejího založení.
Cvičení severokorejské armády u příležitosti 85.výročí jejího založení. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy nestrpí, aby je Severní Korea ohrožovala jadernými zbraněmi.

A americký prezident Donald Trump nepřipustí možnost, aby raketa s atomovou hlavicí dopadla na USA.

Tvrdí to dva čelní představitelé Trumpovy administrativy. Ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo a prezidentův poradce pro otázky národní bezpečnosti H. R. McMaster.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un naopak zdůrazňuje, že jeho země musí dosáhnout na atomovou zbraň, aby měla odstrašující prostředek proti případnému americkému útoku.

"Vlastnictví nukleárního arzenálu je pro nás otázkou života a smrti," citovala v pátek ruská tisková agentura Ria Novosti ředitele severoamerického odboru ministerstva zahraničí KLDR Čo Sun-chuje.

Podle této rétoriky se prostor pro diplomatické řešení ožehavého problému s jadernými zbraněmi Severní Koreje zužuje.

"Jsou lidé, kteří tvrdí, že máme Severní Koreu vyzbrojenou nukleárními bombami akceptovat a spoléhat na vzájemné odstrašení. To je ale pro nás nepřijatelné," varuje americký prezidentský poradce pro otázky národní bezpečnosti H. R. McMaster.

"Jsme v situaci, kdy se krátí doba určená k řešení konfliktu jinou než vojenskou cestou. Naši spojenci a přátelé to vědí. Ví to Čína, ví to i Rusko," dodal  McMaster.

Vzájemné odstrašení

Na strategii takzvaného vzájemného odstrašení stála v době studené války rovnováha mezi Sovětským svazem a Spojenými státy.

Obě velmoci věděly, že pokud použijí jadernou zbraň, použije ji i druhá strana a navzájem se zničí.

Pro Trumpovu vládu je ale nepředstavitelné, že by taková "rovnováha" měla v současnosti existovat se Severní Koreou a jejím totalitním režimem.

"Jsou už ke svému cíli natolik blízko, že bychom se měli chovat tak, jako kdyby ho už dosáhli," uvedl šéf CIA Mike Pompeo k severokorejské snaze o funkční rakety dlouhého doletu a vývoj nukleárních hlavic.

Pchjongjang dosud uskutečnil šest pokusných jaderných výbuchů, ten poslední letos v září. Zkouší také balistické střely, schopné zasáhnout východní část USA.

Jeho rétorika vůči Spojeným státům je taky čím dál agresivnější. 

Severní Koreu nedávno navštívila asijská zpravodajka České televize Barbora Šámalová. Nezaznamenala tam ale žádnou paniku nebo strach z války s Američany.

"Neměli jsme možnost zeptat se takzvaně obyčejných lidí na ulici, protože vládní průvodci nás neustále hlídali a byli velmi opatrní. Z rozhovorů se státními představiteli jsem nabyla dojmu, že velký strach z války nemají," tvrdí novinářka ČT.

"Působili dost sebevědomě, vyptávali se na reakce médií na projev Kim Čong-una, ve kterém označil Trumpa za choromyslného. Spíše mi přišlo, že se touto krizí baví, než že by ji brali jako hrozbu," dodává Barbora Šámalová.

Válka je čím dál blíže

Bývalý šéf americké CIA John Brennan řekl na nedávné přednášce na Fordhamské univerzitě v New Yorku, že možnost válečného konfliktu na korejském poloostrově je v současné době nejvyšší za řadu desetiletí.

"Vidím tak dvacetiprocentní, pětadvacetiprocentní možnost, že válka propukne," řekl Brennan, který ale současného amerického prezidenta kritizuje za zbytečnou eskalaci krize.

"Jen tajná zákulisní vyjednávání mohou zmírnit napětí a zachovat tvář Trumpovi i Kim Čong-unovi. Nedokážu si představit, že by jeden z nich veřejně řekl tomu druhému: Tak dobře, vyhrál jsi," uvedl muž, který vedl CIA po čtyřletém období až do letošního ledna.

Zeman: Problém se Severní Koreou by mohlo vyřešit komando, které by zabilo Kima | Video: TV Barrandov
 

Právě se děje

Další zprávy