Korea hlásí nové případy nemoci MERS, 20 lidí na ni zemřelo

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2015 10:01
Jižní Korea nově oznámila, že se objevilo osm nových případů nakažení nebezpečným koronavirem MERS. Nemocnice Na Bulovce kvůli podezření na nákazu přijala mladíka. Výsledky ale nákazu vyvrátily.
Kontrola teploty pasažérů letadla, které dorazilo z Jižní Korey do Hongkongu.
Kontrola teploty pasažérů letadla, které dorazilo z Jižní Korey do Hongkongu. | Foto: Reuters

Soul - Jižní Korea ohlásila dalších osm nových případů nakažení nebezpečným koronavirem MERS. Podle informace korejského ministerstva zdravotnictví se celkem v zemi nakazilo 162 lidí. Dvacet lidí již chorobě podlehlo.

Devatenáct nemocných se od květnového propuknutí nákazy zotavilo a bylo propuštěno z nemocnice.

Jižní Korea má největší počet případů blízkovýchodního respiračního syndromu mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba v roce 2012 objevila poprvé.

Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů. Mezi mrtvými jsou převážně starší lidé nebo ti, kteří již před nákazou měli jiné vážné zdravotní problémy.

Nejnovější obětí choroby je 54letá žena, která trpěla bronchiektázií (chorobným rozšířením průdušek) a vysokým krevním tlakem. Všichni Jihokorejci, kteří se v této zemi MERS doposud nakazili, se infikovali v nemocnicích. Přes 6500 lidí bylo dáno do karantény.

V úterý přijala pražská Nemocnice Na Bulovce kvůli podezření na nákazu virem MERS pětadvacetiletého českého mladíka. Výsledky jeho vyšetření ale podezření na nákazu vyvrátily. Muž se vrátil z turistického pobytu v Koreji.

Podezření na onemocnění nebezpečnou respirační chorobou ohlásilo i Rusko. V péči lékařů je žena z Ussurijska na ruském Dálném východě, která se nedávno vrátila z Jižní Koreje a v jedné ze soulských nemocnic se dostala do kontaktu s osobou nakaženou MERS. Odebrané vzorky analyzuje laboratoř v Novosibirsku, oznámila agentura Interfax.

Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1200 lidí a zemřelo jich více než 450. Nejvíce obětí zaznamenala Saúdská Arábie.

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle WHO podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS.

Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy