Korea chystá test atomovky, tvrdí USA

lem, Reuters
18. 8. 2006 14:00
Pchjongjang - Ještě neutichly vášně kolem severokorejské zkoušky raket dlouhého doletu, a Pchjongjang již připravuje světu další překvapení.

První test jaderné zbraně.

"Experti se po červencovém nezdaru obávali, že přijde nějaký další krok severokorejské vlády. Třeba test jaderné zbraně nebo přímá vojenská provokace," řekl pro agenturu Reuters Kim Sung-han, vedoucí Amerických studií na jihokorejském Institutu mezinárodních vztahů a národní bezpečnosti.

Test jaderných zbraní je reálný

Podle zpráv z amerických médií se vláda v Pchjongjangu rozhodla přikročit k prvnímu zmiňovanému kroku - testu jaderných zbraní.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • KLDR: Jaderné zbraně jsou vlastní výroby
  • Korea údajně chystá další test raket
  • Deště v Koreji zabily desítky tisíc lidí

Americká televizní stanice ABC včera citovala nejmenovaného pracovníka ministerstva zahraničí, který považuje test severokorejských jaderných zbraní za "reálný" a vysoce pravděpodobný.

A přidal se i nejmenovaný armádní představitel. "Na jednom ze severokorejských testovacích míst probíhá podezřelý pohyb nasvědčující přípravám k odpalu jaderné zbraně," prohlásil.

Bílý dům byl údajně o pohybu na severokorejských základnách informován již minulý týden. Američtí diplomaté v Soulu se k události přesto odmítají vyjádřit. "Nevíme nic o tom, že by k testování jaderných zbraní mohlo dojít," tvrdí.

No comment, zní z Tokia i Soulu

Lee Jong-Joon z jihokorejského ministerstva zahraničí potvrdil, že jeho země situaci na severu poloostrova monitoruje. Dokument, který se o jaderném testování zmiňuje, však komentovat nehodlal, a stejná reakce přišla také z Japonska a Číny.

"Pro Čínu by byl test jaderné bomby hrozivou noční můrou. Jakýkoliv pokrok v rámci šestistranných rozhovorů by byl vynulován," vyjádřil své obavy Ču Feng z pekingské univerzity.

Jaderná mocnost s problémy

Severní Korea pracuje na svém jaderném programu již několik let. Pravděpodobně vlastní technologii potřebnou k jejímu sestrojení a dostatek jaderného materiálu na šest nebo osm jaderných hlavic, soudí experti. Žádný přímý důkaz svět přesto nemá.

Foto: AFP

Zvýšená aktivita na severokorejských základnách koncem minulého roku zahraniční analytiky přiměla k dohadům, že k jaderným testům dojde. Zatím se tak však nestalo.

Ač se Severní Korea snaží zařadit mezi jaderné velmoci světa, tamní vláda má rok od roku problémy se záplavami i opakujícími se hladomory.

Světový potravinový program OSN přitom do konce loňského roku dodával do Severní Koreje jídlo, a zachraňoval tak její obyvatele před hladem.

Severní Korea tvrdila, že je v současnosti schopna celou třiadvacetimilionovou populaci uživit sama. Argumentuje lepší úrodou letošního roku a také dodávkami potravin z Číny a Jižní Koreje.

Spojené národy oficiálně ocenily snahu Severní Koreje stát se soběstačnou, zároveň však vyjádřily pochybnosti, zda bude dostatek potravin i pro ty nejméně preferované skupiny tamější společnosti, jako jsou třeba staří lidé, ženy a děti.

 

Právě se děje

Další zprávy