Koráli jsou křehčí, než si vědci mysleli. Kvůli teplým oceánům mohou rychle uhynout

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 8. 2019 17:03
Zvyšování teploty světového oceánu ničí korálové útesy mnohem více, než se dosud předpokládalo. Podle nové studie může vést k téměř okamžitému uhynutí korálů. Oteplování vod je jedním z nejvýraznějších projevů klimatických změn.
Velký bariérový útes v Austrálii.
Velký bariérový útes v Austrálii. | Foto: Thinkstock

Vyplývá to z nové studie o ohrožení korálových útesů, kterou v pátek publikoval vědecký časopis Current Biology.

"Je to mnohem závažnější než samotný proces bělení korálů. Vlastně se dostáváme do bodu, kdy koráli rovnou hynou," uvádí Tracy Ainsworthová z Univerzity Nového Jižního Walesu, která je jednou z autorek studie.

O takzvaném bělení, které zmiňuje Ainsworthová, se v souvislosti s korály mluví často. Jde o jev, při kterém vysoké teploty vody vypudí barevné řasy uložené ve tkáních korálů a ty pak přicházejí o svou barvu. 

Byť tak korály blednou a stávají se zranitelnějšími, samotné bělení korály nezraní. "Teď jsme ale zaznamenali, že zemřela tkáň korálu, rozpadla se a odtrhla od své kostry," vysvětlila Ainsworthová pro britský server BBC. Podle nové studie to znamená, že korál může teoreticky uhynout během několika dní nebo týdnů a zůstane po něm jen kostra. Jediná vlna oteplení oslabí stavbu korálů až patnáctkrát, uvádí studie.

"Velmi se vzdalujeme od toho, co je normální. Tyto systémy už nezvládají držet krok," dodala Ainsworthová k tomu, jak změny klimatu postupně mění životní prostředí.

Na studii se podíleli experti z celkem čtyř univerzit v Austrálii a z Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) ve Spojených státech. Výzkum probíhal tak, že odborníci simulovali extrémní oteplení vody z roku 2016, které tehdy velmi poškodilo Velký bariérový útes. Jde o největší korálový útes na světě, který leží při pobřeží australského Queenslandu. Simulaci byly vystaveny různé vzorky korálů. 

Laura Richardsonová, která se věnuje tématu oceánů na Bangorské univerzitě v Británii, byla podle svých slov překvapena, s jakou rychlostí se mohou korály v důsledku zahřívání oceánů rozpadnout. Podle ní lze hovořit o "téměř okamžité úmrtnosti korálů". 

"Klimatologové mluví o takzvaných 'neznámých neznámých' (v originále 'unknown unkowns' - situace, které neumíme předpovědět a připravit se na ně, pozn. red.). Naše zjištění o korálových útesech do této kategorie zapadá," dodává jeden z autorů výzkumu Mark Eakin z NOAA pro server France24.

Podle něj je jen otázkou, kolik dalších neznámých jevů už teď v tichosti ubližuje korálovým útesům. 

Korálové útesy přitom představují důležitý podmořský ekosystém. Vyznačují se pestrou škálou organismů, pro které představují úkryt. Pohlcují navíc oxid uhličitý z mořské vody, do které se ho dostává stále více v důsledku toho, kolik je ho vypouštěno do atmosféry. 

Někteří experti odhadují, že do roku 2050 uhyne devadesát procent všech korálových útesů na světě. Po nynější studii by se prognózy mohly ještě zhoršit. Oteplování oceánů, které pokrývají třetinu planety, označují klimatologové za jednu z největších hrozeb pro budoucí svět.

Video: Nizozemská společnost vyrábí hmyzí protein efektivně, je šetrná k životnímu prostředí

Nizozemská společnost vyrábí hmyzí protein efektivně, je šetrná k životnímu prostředí | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Britská premiérka Trussová se zúčastní evropského summitu v Praze

Britská premiérka Liz Trussová přijede příští týden do Prahy na summit Evropského politického společenství (EPC). Informoval o tom dnes zpravodajský web Politico. Na první schůzku nového formátu lídrů zemí Evropské unie i zástupců nečlenských států bylo pozváno 17 neunijních zemí včetně Británie, Ukrajiny či Turecka.

Británie sdělila evropským partnerům, že Trussová je nejen ochotna navštívit schůzku v Praze, ale také hostit příští summit v Londýně, uvedlo Politico s odvoláním na dva informované zdroje.

Formát EPC inicioval francouzský prezident Emmanuel Macron ve snaze čelit ruskému a čínskému vlivu na Balkáně a ve východní Evropě. Platforma má poskytnout zemím jako Británie, Norsko a Švýcarsko politické fórum pro spolupráci s EU a práci na společných projektech v oblastech jako přistěhovalectví a energetika.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy