Koráli jsou křehčí, než si vědci mysleli. Kvůli teplým oceánům mohou rychle uhynout

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 8. 2019 17:03
Zvyšování teploty světového oceánu ničí korálové útesy mnohem více, než se dosud předpokládalo. Podle nové studie může vést k téměř okamžitému uhynutí korálů. Oteplování vod je jedním z nejvýraznějších projevů klimatických změn.
Velký bariérový útes v Austrálii.
Velký bariérový útes v Austrálii. | Foto: Thinkstock

Vyplývá to z nové studie o ohrožení korálových útesů, kterou v pátek publikoval vědecký časopis Current Biology.

"Je to mnohem závažnější než samotný proces bělení korálů. Vlastně se dostáváme do bodu, kdy koráli rovnou hynou," uvádí Tracy Ainsworthová z Univerzity Nového Jižního Walesu, která je jednou z autorek studie.

O takzvaném bělení, které zmiňuje Ainsworthová, se v souvislosti s korály mluví často. Jde o jev, při kterém vysoké teploty vody vypudí barevné řasy uložené ve tkáních korálů a ty pak přicházejí o svou barvu. 

Byť tak korály blednou a stávají se zranitelnějšími, samotné bělení korály nezraní. "Teď jsme ale zaznamenali, že zemřela tkáň korálu, rozpadla se a odtrhla od své kostry," vysvětlila Ainsworthová pro britský server BBC. Podle nové studie to znamená, že korál může teoreticky uhynout během několika dní nebo týdnů a zůstane po něm jen kostra. Jediná vlna oteplení oslabí stavbu korálů až patnáctkrát, uvádí studie.

"Velmi se vzdalujeme od toho, co je normální. Tyto systémy už nezvládají držet krok," dodala Ainsworthová k tomu, jak změny klimatu postupně mění životní prostředí.

Na studii se podíleli experti z celkem čtyř univerzit v Austrálii a z Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) ve Spojených státech. Výzkum probíhal tak, že odborníci simulovali extrémní oteplení vody z roku 2016, které tehdy velmi poškodilo Velký bariérový útes. Jde o největší korálový útes na světě, který leží při pobřeží australského Queenslandu. Simulaci byly vystaveny různé vzorky korálů. 

Laura Richardsonová, která se věnuje tématu oceánů na Bangorské univerzitě v Británii, byla podle svých slov překvapena, s jakou rychlostí se mohou korály v důsledku zahřívání oceánů rozpadnout. Podle ní lze hovořit o "téměř okamžité úmrtnosti korálů". 

"Klimatologové mluví o takzvaných 'neznámých neznámých' (v originále 'unknown unkowns' - situace, které neumíme předpovědět a připravit se na ně, pozn. red.). Naše zjištění o korálových útesech do této kategorie zapadá," dodává jeden z autorů výzkumu Mark Eakin z NOAA pro server France24.

Podle něj je jen otázkou, kolik dalších neznámých jevů už teď v tichosti ubližuje korálovým útesům. 

Korálové útesy přitom představují důležitý podmořský ekosystém. Vyznačují se pestrou škálou organismů, pro které představují úkryt. Pohlcují navíc oxid uhličitý z mořské vody, do které se ho dostává stále více v důsledku toho, kolik je ho vypouštěno do atmosféry. 

Někteří experti odhadují, že do roku 2050 uhyne devadesát procent všech korálových útesů na světě. Po nynější studii by se prognózy mohly ještě zhoršit. Oteplování oceánů, které pokrývají třetinu planety, označují klimatologové za jednu z největších hrozeb pro budoucí svět.

Video: Nizozemská společnost vyrábí hmyzí protein efektivně, je šetrná k životnímu prostředí

Nizozemská společnost vyrábí hmyzí protein efektivně, je šetrná k životnímu prostředí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 54 minutami

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americká sněmovna odvolala souhlas s vojenskými operacemi USA v Iráku

Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila návrh zrušit téměř dvacet let staré rozhodnutí Kongresu, které umožnilo nasazení vojenské síly v Iráku. Pokud návrh projde i Senátem, prezident USA by potřeboval k případnému spuštění bojové operace na iráckém území nový souhlas zákonodárců. Současný šéf Bílého domu Joe Biden zneplatnění autorizace z roku 2002 podporuje.

Sněmovna ovládaná od roku 2019 Bidenovou Demokratickou stranou tento postup podpořila už loni. Senát, kde měli až do letošního roku většinu republikáni, ovšem návrh odmítaný administrativou prezidenta Donalda Trumpa neprojednal, připomíná zpravodajský web Axios.

Dnes zrušení souhlasu s vojenskými operacemi v Iráku podpořilo kromě demokratické většiny také 49 republikánů. Loni tak učinilo pouze deset zástupců Republikánské strany. Výsledek dnešního hlasování byl 268 pro a 161 proti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy