Koráli jsou křehčí, než si vědci mysleli. Kvůli teplým oceánům mohou rychle uhynout

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 8. 2019 17:03
Zvyšování teploty světového oceánu ničí korálové útesy mnohem více, než se dosud předpokládalo. Podle nové studie může vést k téměř okamžitému uhynutí korálů. Oteplování vod je jedním z nejvýraznějších projevů klimatických změn.
Velký bariérový útes v Austrálii.
Velký bariérový útes v Austrálii. | Foto: Thinkstock

Vyplývá to z nové studie o ohrožení korálových útesů, kterou v pátek publikoval vědecký časopis Current Biology.

"Je to mnohem závažnější než samotný proces bělení korálů. Vlastně se dostáváme do bodu, kdy koráli rovnou hynou," uvádí Tracy Ainsworthová z Univerzity Nového Jižního Walesu, která je jednou z autorek studie.

O takzvaném bělení, které zmiňuje Ainsworthová, se v souvislosti s korály mluví často. Jde o jev, při kterém vysoké teploty vody vypudí barevné řasy uložené ve tkáních korálů a ty pak přicházejí o svou barvu. 

Byť tak korály blednou a stávají se zranitelnějšími, samotné bělení korály nezraní. "Teď jsme ale zaznamenali, že zemřela tkáň korálu, rozpadla se a odtrhla od své kostry," vysvětlila Ainsworthová pro britský server BBC. Podle nové studie to znamená, že korál může teoreticky uhynout během několika dní nebo týdnů a zůstane po něm jen kostra. Jediná vlna oteplení oslabí stavbu korálů až patnáctkrát, uvádí studie.

"Velmi se vzdalujeme od toho, co je normální. Tyto systémy už nezvládají držet krok," dodala Ainsworthová k tomu, jak změny klimatu postupně mění životní prostředí.

Na studii se podíleli experti z celkem čtyř univerzit v Austrálii a z Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) ve Spojených státech. Výzkum probíhal tak, že odborníci simulovali extrémní oteplení vody z roku 2016, které tehdy velmi poškodilo Velký bariérový útes. Jde o největší korálový útes na světě, který leží při pobřeží australského Queenslandu. Simulaci byly vystaveny různé vzorky korálů. 

Laura Richardsonová, která se věnuje tématu oceánů na Bangorské univerzitě v Británii, byla podle svých slov překvapena, s jakou rychlostí se mohou korály v důsledku zahřívání oceánů rozpadnout. Podle ní lze hovořit o "téměř okamžité úmrtnosti korálů". 

"Klimatologové mluví o takzvaných 'neznámých neznámých' (v originále 'unknown unkowns' - situace, které neumíme předpovědět a připravit se na ně, pozn. red.). Naše zjištění o korálových útesech do této kategorie zapadá," dodává jeden z autorů výzkumu Mark Eakin z NOAA pro server France24.

Podle něj je jen otázkou, kolik dalších neznámých jevů už teď v tichosti ubližuje korálovým útesům. 

Korálové útesy přitom představují důležitý podmořský ekosystém. Vyznačují se pestrou škálou organismů, pro které představují úkryt. Pohlcují navíc oxid uhličitý z mořské vody, do které se ho dostává stále více v důsledku toho, kolik je ho vypouštěno do atmosféry. 

Někteří experti odhadují, že do roku 2050 uhyne devadesát procent všech korálových útesů na světě. Po nynější studii by se prognózy mohly ještě zhoršit. Oteplování oceánů, které pokrývají třetinu planety, označují klimatologové za jednu z největších hrozeb pro budoucí svět.

Video: Nizozemská společnost vyrábí hmyzí protein efektivně, je šetrná k životnímu prostředí

Nizozemská společnost vyrábí hmyzí protein efektivně, je šetrná k životnímu prostředí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 28 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy