Koráli jsou křehčí, než si vědci mysleli. Kvůli teplým oceánům mohou rychle uhynout

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 8. 2019 17:03
Zvyšování teploty světového oceánu ničí korálové útesy mnohem více, než se dosud předpokládalo. Podle nové studie může vést k téměř okamžitému uhynutí korálů. Oteplování vod je jedním z nejvýraznějších projevů klimatických změn.
Velký bariérový útes v Austrálii.
Velký bariérový útes v Austrálii. | Foto: Thinkstock

Vyplývá to z nové studie o ohrožení korálových útesů, kterou v pátek publikoval vědecký časopis Current Biology.

"Je to mnohem závažnější než samotný proces bělení korálů. Vlastně se dostáváme do bodu, kdy koráli rovnou hynou," uvádí Tracy Ainsworthová z Univerzity Nového Jižního Walesu, která je jednou z autorek studie.

O takzvaném bělení, které zmiňuje Ainsworthová, se v souvislosti s korály mluví často. Jde o jev, při kterém vysoké teploty vody vypudí barevné řasy uložené ve tkáních korálů a ty pak přicházejí o svou barvu. 

Byť tak korály blednou a stávají se zranitelnějšími, samotné bělení korály nezraní. "Teď jsme ale zaznamenali, že zemřela tkáň korálu, rozpadla se a odtrhla od své kostry," vysvětlila Ainsworthová pro britský server BBC. Podle nové studie to znamená, že korál může teoreticky uhynout během několika dní nebo týdnů a zůstane po něm jen kostra. Jediná vlna oteplení oslabí stavbu korálů až patnáctkrát, uvádí studie.

"Velmi se vzdalujeme od toho, co je normální. Tyto systémy už nezvládají držet krok," dodala Ainsworthová k tomu, jak změny klimatu postupně mění životní prostředí.

Na studii se podíleli experti z celkem čtyř univerzit v Austrálii a z Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) ve Spojených státech. Výzkum probíhal tak, že odborníci simulovali extrémní oteplení vody z roku 2016, které tehdy velmi poškodilo Velký bariérový útes. Jde o největší korálový útes na světě, který leží při pobřeží australského Queenslandu. Simulaci byly vystaveny různé vzorky korálů. 

Laura Richardsonová, která se věnuje tématu oceánů na Bangorské univerzitě v Británii, byla podle svých slov překvapena, s jakou rychlostí se mohou korály v důsledku zahřívání oceánů rozpadnout. Podle ní lze hovořit o "téměř okamžité úmrtnosti korálů". 

"Klimatologové mluví o takzvaných 'neznámých neznámých' (v originále 'unknown unkowns' - situace, které neumíme předpovědět a připravit se na ně, pozn. red.). Naše zjištění o korálových útesech do této kategorie zapadá," dodává jeden z autorů výzkumu Mark Eakin z NOAA pro server France24.

Podle něj je jen otázkou, kolik dalších neznámých jevů už teď v tichosti ubližuje korálovým útesům. 

Korálové útesy přitom představují důležitý podmořský ekosystém. Vyznačují se pestrou škálou organismů, pro které představují úkryt. Pohlcují navíc oxid uhličitý z mořské vody, do které se ho dostává stále více v důsledku toho, kolik je ho vypouštěno do atmosféry. 

Někteří experti odhadují, že do roku 2050 uhyne devadesát procent všech korálových útesů na světě. Po nynější studii by se prognózy mohly ještě zhoršit. Oteplování oceánů, které pokrývají třetinu planety, označují klimatologové za jednu z největších hrozeb pro budoucí svět.

Video: Nizozemská společnost vyrábí hmyzí protein efektivně, je šetrná k životnímu prostředí

Nizozemská společnost vyrábí hmyzí protein efektivně, je šetrná k životnímu prostředí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy