Konzumace alkoholu na Slovensku dosáhla svého minima od roku 2003

ČTK ČTK
18. 7. 2018 15:19
V přepočtu na obyvatele se loni na Slovensku snížila spotřeba lihovin i vína, naopak stoupla konzumace piva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bratislava - Konzumace alkoholu na Slovensku loni dosáhla svého minima od roku 2003. Vyplývá to z informací, které zveřejnil slovenský statistický úřad. Podle dřívějších údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) byla konzumace alkoholu na Slovensku srovnatelná s dalšími zeměmi v regionu.

V minulém roce připadlo na jednoho obyvatele pětimilionového Slovenska 8,2 litru zkonzumovaného čistého alkoholu, o rok dříve to bylo 8,4 litru. Ještě na začátku 90. let spotřeba přesahovala hranici deset litrů.

V přepočtu na obyvatele se loni v zemi pod Tatrami snížila spotřeba lihovin i vína, naopak stoupla konzumace piva. Každý Slovák v průměru vypil 72 litrů pěnivého moku, což představuje nárůst o pět procent proti předchozímu roku, kdy spotřeba piva na Slovensku dosáhla svého minima v novodobé historii země.

Dlouhodobě oblíbené mezi slovenskými spotřebiteli jsou také piva českých značek a likéry od českých výrobců.

Slovensko dříve omezilo televizní reklamu na lihoviny a také zakázalo prodej alkoholu osobám mladším 18 let. Navzdory tomu stoupl podíl dětí, které přiznaly, že mají zkušenost s pitím alkoholu.

Zatímco konzumace alkoholu na Slovensku klesla, spotřeba nealkoholických nápojů na obyvatele se loni zvýšila o tři procenta na zhruba 218 litrů. Zájem byl hlavně o ochucené nápoje.

 

Právě se děje

Další zprávy