Konzumace alkoholu na Slovensku dosáhla svého minima od roku 2003

ČTK ČTK
18. 7. 2018 15:19
V přepočtu na obyvatele se loni na Slovensku snížila spotřeba lihovin i vína, naopak stoupla konzumace piva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bratislava - Konzumace alkoholu na Slovensku loni dosáhla svého minima od roku 2003. Vyplývá to z informací, které zveřejnil slovenský statistický úřad. Podle dřívějších údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) byla konzumace alkoholu na Slovensku srovnatelná s dalšími zeměmi v regionu.

V minulém roce připadlo na jednoho obyvatele pětimilionového Slovenska 8,2 litru zkonzumovaného čistého alkoholu, o rok dříve to bylo 8,4 litru. Ještě na začátku 90. let spotřeba přesahovala hranici deset litrů.

V přepočtu na obyvatele se loni v zemi pod Tatrami snížila spotřeba lihovin i vína, naopak stoupla konzumace piva. Každý Slovák v průměru vypil 72 litrů pěnivého moku, což představuje nárůst o pět procent proti předchozímu roku, kdy spotřeba piva na Slovensku dosáhla svého minima v novodobé historii země.

Dlouhodobě oblíbené mezi slovenskými spotřebiteli jsou také piva českých značek a likéry od českých výrobců.

Slovensko dříve omezilo televizní reklamu na lihoviny a také zakázalo prodej alkoholu osobám mladším 18 let. Navzdory tomu stoupl podíl dětí, které přiznaly, že mají zkušenost s pitím alkoholu.

Zatímco konzumace alkoholu na Slovensku klesla, spotřeba nealkoholických nápojů na obyvatele se loni zvýšila o tři procenta na zhruba 218 litrů. Zájem byl hlavně o ochucené nápoje.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy