Policie v Indii zatkla tisíce mužů, kteří brání ženám ve vstupu do chrámu

ČTK ČTK
26. 10. 2018 18:20
Policie v indickém státě Kérala v uplynulých dnech pozatýkala více než 2000 lidí při zásahu proti demonstrantům, kteří protestovali proti zrušení zákazu vstupu žen do významného hinduistického chrámu. Informovala o to agentura Reuters. Indický soud v září rozhodl o zrušení stovky let platného zákazu vstupu žen ve věku od 10 do 50 let do horského chrámu Sabarimala. Tento zákaz byl podle něj protiprávní, protože narušoval právo na vyznání víry. Konzervativní hinduisté tvrdí, že zachování zákazu vstupu žen ve věku, kdy mohou menstruovat, je nutné kvůli rituálům spojeným s hlavním bohem chrámu, který žije ve věčném celibátu. Protestující se střetli s policií a poškodili několik autobusů a aut.
Demonstrace proti vstupu žen do chrámu v Sabarimale. | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy