Kontroverzní šéfka Svazu vyhnanců dostane Karlovu cenu

Zahraničí Zahraničí
18. 3. 2010 20:40
Erika Steinbachová budí rozpaky v Polsku i České republice

Berlín - Sudetoněmecké krajanské sdružení udělí letošní Karlovu cenu předsedkyni Německého svazu vyhnanců Erice Steinbachové.

Sdružení oceňuje Steinbachovou zejména proto, že díky ní "nezapadlo v zapomnění bezpráví vyhnání Němců po druhé světové válce". Zasloužila se o to svou činností v nadaci Centra proti vyháněním a nadaci Útěk, vyhnání, usmíření.

Erika Steinbachová je známá širší veřejnosti v České republice i Německu.

České veřejnosti utkvěla v mysli zejména svým výrokem z roku 1998. Tehdy prohlásila, že Češi "za druhé světové války skoro vůbec netrpěli".

Svobodní a sociální demokraté: Steinbachová zhoršuje naše vztahy s Polskem

Německá média se počátkem roku věnovala dlouhotrvajícímu sporu, který se rozhořel kvůli obsazení místa v radě nadace Útěk, vyhnání, usmíření.

Nadace má spravovat chystané berlínské výstavní a dokumentační středisko nucených exodů ve 20. století, včetně poválečného vyhnání a vysídlení Němců z českého a polského území.

Steinbachová měla o místo zájem, proti se ale postavili němečtí svobodní a sociální demokraté. Obávali se totiž zhoršení vztahů s Polskem, kde je Steinbachová vnímána velmi negativně.

Jako poslankyně vládní CDU například hlasovala proti uznání hranice na Odře a Nise mezi Německem a Polskem, stanovené po druhé světové válce. Polský časopis Wprost ji v roce 2003 zobrazil na jedné ze svých titulních stran jako nacistku ovládající německou politickou scénu.

Steinbachová nakonec na obsazení volného místa v nadaci rezignovala. Vyměnila jej však za větší zastoupení členů německého Svazu vyhnanců v nadační radě.

Karlova cena za podporu spolupráce mezi národy

Sudetoněmecké ocenění se uděluje s odkazem na Karla IV. Získávají ho osobnosti, které se významnou měrou zasloužily o porozumění a spolupráci mezi jednotlivými národy a zeměmi. Od roku 2008 je nositelem této ceny také český publicista Petr Uhl.

V případě Steinbachové interpretují někteří udělení ceny jako demonstrativní podporu Sudetoněmeckého krajanského sdružení ve zmíněném sporu o místo v radě nadace Útěk, vyhnání, usmíření.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy