Vlajka nemá vlát, na fotkách chybí hvězdy. Vyvracíme konspirační teorie o Apollu 11

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 21. 7. 2019 12:09
Jedná se o jeden z nejzásadnějších momentů lidské historie. V sobotu uplynulo přesně půl století ode dne, kdy Neil Armstrong a Buzz Aldrin přistáli ve svém lunárním modulu na Měsíci a vydali se na dvouapůlhodinovou procházku po jeho povrchu. Splnili tím přání již zesnulého prezidenta Johna F. Kennedyho a definitivně tak ve vesmírném závodě porazili Rusko. Události se prakticky ihned chopili příznivci konspiračních teorií, kteří dodnes tvrdí, že Američané lžou a přistání na Měsíci se nikdy neodehrálo. Vyvracíme nejznámější názory konspirátorů.
Foto: Thinkstock

Příliš kvalitní, nebo naopak nedotažené fotografie

Teorie:

Snímky, které astronauti na Měsíci pořídili, jsou na tehdejší dobu a konkrétní situaci příliš kvalitní. Na jiných pro změnu zaměřovací značka hledáčku vypadá, jako by byla až za fotografovanými objekty, do snímku tedy byly některé zdánlivě fotografované objekty ručně vloženy až při pozdější editaci. Na některých snímcích se také objevuje písmeno "C".

Vysvětlení:

Za prvé měli astronauti skvělé vybavení. A za druhé pořídili velké množství fotografií, ale NASA se rozhodla veřejnosti představit pouze ty nejkvalitnější z nich. Co se týče zaměřovací značky, "obhajoba" tvrdí, že tento problém se objevuje pouze na kopírovaných a skenovaných snímcích, ne na originálech. Může za to přeexponování, kdy se nejsvětlejší místa vpijí přes tenké černé linky křížku. A písmeno C? Na originálním filmu není, nejspíš jde o překopírovaný vlas.

 

Právě se děje

Další zprávy