Vlajka nemá vlát, na fotkách chybí hvězdy. Vyvracíme konspirační teorie o Apollu 11

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 21. 7. 2019 12:09
Jedná se o jeden z nejzásadnějších momentů lidské historie. V sobotu uplynulo přesně půl století ode dne, kdy Neil Armstrong a Buzz Aldrin přistáli ve svém lunárním modulu na Měsíci a vydali se na dvouapůlhodinovou procházku po jeho povrchu. Splnili tím přání již zesnulého prezidenta Johna F. Kennedyho a definitivně tak ve vesmírném závodě porazili Rusko. Události se prakticky ihned chopili příznivci konspiračních teorií, kteří dodnes tvrdí, že Američané lžou a přistání na Měsíci se nikdy neodehrálo. Vyvracíme nejznámější názory konspirátorů.
Foto: Aktuálně.cz

Kde jsou hvězdy?

Teorie:

Jedna z nejznámějších konspiračních teorií tvrdí, že na fotografiích zachycujících pobyt dvou astronautů na povrchu Měsíce nejsou vidět žádné hvězdy. Jedná se proto o zinscenované představení, které se vůbec neodehrálo ve vesmíru. A ještě k tomu je zveřejněný záznam fušersky provedený, když se nikdo neobtěžoval na něj hvězdy uměle "domalovat". Popřípadě se NASA rozhodla, že do snímků hvězdy nedoplní záměrně, aby nějaký nadšený astrolog pozorovatel podle jejich rozmístění nemohl dokázat, že jejich snímky nebyly pořízené na Měsíci, nýbrž na Zemi.

Vysvětlení:

Světlo ze Slunce je ve vesmíru přinejmenším stejně silné jako na Zemi, kromě Slunce bylo ve hře také světlo odražené od Země, povrchu Měsíce nebo od lunárního modelu. K přistání došlo během lunárního dne. Fotoaparáty byly proto nastavené na expozici za denního světla. Hledáček fotografie se navíc zaměřoval na krátkou vzdálenost. Hvězdy tam tedy jsou, ale na snímcích se v podstatě rozplynuly či zmizely, protože jejich světlo nebylo tak silné, aby jej zachytil fotoaparát, který se soustředil na jasně osvětlený objekt v popředí. Mimochodem, sami astronauti na tiskové konferenci uvedli, že si nevybavují, že by během pobytu mimo lunární model hvězdy viděli.

 

Právě se děje

Další zprávy