Kongres se nedohodl na rozpočtovém provizoriu, Senát jedná dál

ČTK ČTK
9. 2. 2018 6:12
Senátoři mají hlasovat o společném návrhu demokratů a republikánů na dvouleté financování vojenských a civilních projektů za stovky miliard dolarů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Washington - Bez dohody amerických kongresmanů prošel o půlnoci místního času (dnes v 6:00 SELČ) konečný termín provizorního financování americké vlády a úřady se připravují na zastavení přísunu peněz, letos už druhé. Podle agentury AP ale Senát bezprostředně po půlnoci hodlá v jednání pokračovat, hlasování prý lze očekávat v příštích hodinách.

Senátoři mají hlasovat o společném návrhu demokratů a republikánů na dvouleté financování vojenských a civilních projektů za stovky miliard dolarů. Schválení takového zákona by vyřešilo i opakující se problém krátkodobých rozhodnutí, která už čtyřikrát platnost zákona o vládním financování provizorně posunula. V lednu byla vláda tři dny bez peněz.

V Senátu si hlavu na poslední chvíli postavil republikán Rand Paul, který využil práva pozastavit hlasovací proceduru. Žádal, aby se kongresmani dohodli na zastřešení státního dluhu. Jeho limity chtěl totiž společný návrh republikánů a demokratů zrušit, aby bylo možné zvýšit rozpočtové výdaje o dohodnutých 300 miliard dolarů (přes šest bilionů korun).

Paul obvinil poslance, že chtějí "utrácet do bezvědomí", a dal najevo, že bez schválení jeho návrhu souhlas k hlasování nedá. Podle senátních regulí musí se zahájením schvalovací procedury souhlasit všech sto senátorů. Senát nakonec schůzi přerušil s tím, že jednání bude obnoveno hned po půlnoci.

Na problémy návrh narazil i ve Sněmovně reprezentantů, a to zprava i zleva. Vyznavači přísné rozpočtové kázně z republikánské ultrakonzervativní skupiny Freedom Caucus se stejně jako Paul nehodlají smířit se zvýšením státních výdajů, liberální křídlo Demokratické strany zase žádá, aby Kongres výměnou za souhlas s rozpočtovou dohodou slíbil debatu o přistěhovalcích bez práva pobytu, kteří se v USA ocitli jako děti.

Prezidentský Úřad pro rozpočet a řízení (OBM) už několik hodin před vypršením provizoria upozornil státní úřady, aby se na zastavení finančních toků připravily. Podle serveru Politico ale není vyloučeno, že Senát a po něm i Sněmovna reprezentantů nový zákon odhlasují tak, aby vládní úřady mohly ráno místního času (po poledni SEČ) jako obvykle fungovat,

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Hasiči na D1 na Benešovsku zasahovali v minulých dvou dnech kvůli tragické hromadné nehodě na 49. kilometru ve směru na Brno. Při nedělní havárii cisterny a čtyř osobních aut jeden řidič uhořel, deset lidí ošetřili záchranáři. Kvůli palmovému oleji, který vytekl z cisterny, tam stále platí výstraha na kluzkou vozovku a omezení rychlosti.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy