Konečné výsledky eurovoleb v Británii potvrdily pořadí stran

ČTK ČTK
27. 5. 2014 22:15
Nespokojenost části britské veřejnosti s rostoucím počtem přistěhovalců, především z chudších nových zemí EU, je podle komentářů klíčovým faktorem volebních zisků UKIP.
Jásající Nigel Farage. Lídr britské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která chce pryč z EU, eurovolby na ostrovech vyhrála.
Jásající Nigel Farage. Lídr britské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která chce pryč z EU, eurovolby na ostrovech vyhrála. | Foto: Reuters

Londýn - Konečné výsledky voleb do Evropského parlamentu v Británii v úterý potvrdily dosavadní předběžné pořadí hlavních stran. Vítězná protiimigrační Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) získala 24 křesel, druzí labouristi 20 a vládní konzervativci 19 míst. Poslední tři britské mandáty z celkových 73, které se v úterý večer přidělily, připadly místním stranám v Severním Irsku.

UKIP chce výrazně omezit přistěhovalectví do Británie. Vláda konzervativního premiéra Davida Camerona tak bude nyní vystavena zvýšenému tlaku, aby omezila počet přistěhovalců z ostatních zemí unie. UKIP tvrdí, že imigrace nepřiměřeně zatěžuje sociální služby a proměňuje identitu obcí.

Cameronovi konzervativci prý už přislíbili nová opatření, jež příliv imigrantů z EU omezí. Podle britského tisku budou tyto kroky zveřejněny 4. června a mají zahrnovat návrh zákona na deportaci občanů EU, kteří budou šest měsíců nezaměstnaní.

Nespokojenost části britské veřejnosti s rostoucím počtem přistěhovalců, především z chudších nových zemí EU, je podle komentářů klíčovým faktorem volebních zisků UKIP.

Skutečným debaklem jsou výsledky voleb v Británii pro vládní proevropské liberální demokraty. Menší koaliční partner konzervativců skončil v počtu získaných křesel až na šestém místě, když mu z dosavadních 11 mandátů v Evropském parlamentu zbyl jen jeden.

Volební účast v Británii byla 34,2 procenta, tedy pod unijním průměrem 43,09 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy