Konec spekulací kolem vůdce KLDR? Kim byl vyfocen s holí

ČTK ČTK
14. 10. 2014 6:20
Jednatřicetiletý Kim Čong-un se naposledy objevil na veřejnosti začátkem září. Spekuluje se, že podstoupil operaci kotníků.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un se po 40 dnech v ústraní podle všeho objevil na veřejnosti. Svědčí o tom úterní zprávy severokorejských médií, která rovněž zveřejnila snímky, na nichž se Kim vydal na inspekci bytového komplexu s vycházkovou holí.

Agentura Reuters nicméně upozornila, že zprávy médií z KLDR nezmiňují termín Kimovy návštěvy a že není možné časový údaj ověřit.

"Naši vědci jsou vlastenci, kteří své životy zcela zasvětili budování bohaté a mocné země," citovala severokorejská agentura KCNA Kima, který navštívil nově postavený institut přírodních energetických zdrojů při akademii věd a také dostavěný obytný komplex pro výzkumníky.

Na titulní stránce úterního vydání severokorejského listu Rodong sinmun, který je oficiálním deníkem Korejské strany práce, je Kim v očividně dobrém rozmaru. Autokrat, kterého obklopují poradci, je tradičně oděn v tmavém obleku s knoflíky a jako zřejmou podporu v chůzi používá černou hůl.

Jednatřicetiletý Kim se naposledy objevil na veřejnosti 3. září, když s manželkou navštívil koncert. Od té doby severokorejská média nezveřejnila žádné aktuální snímky, což zavdalo otázkám o jeho zdravotním stavu, neboť Kim se v oficiálních záběrech z KLDR objevoval prakticky denně.

Nezúčastnil se například ani oslav 69. výročí od založení vládnoucí Korejské strany práce, takže se spekulovalo o špatném zdravotním stavu, o převratu či o možné diktátorově smrti.

Jako jedno z nejčastějších vysvětlení Kimovy nepřítomnosti média uváděla rekonvalescenci po operaci kotníků. To v pondělí podpořil i portál koreajoongangdaily.com s odvoláním na zdroj z KLDR.

Kim údajně podstoupil operaci obou kotníků na klinice severně od Pchjongjangu, kterou provedl jistý francouzský lékař. Na chodidlech měl Kim navíc údajně puchýře a otoky, z kterých se rovněž léčil.

 

Právě se děje

Další zprávy