Konec s lovem žraloků, řekly Marshallovy ostrovy

ČTK ČTK
3. 10. 2011 20:33
Kolem Marshallových ostrovů vznikla největší žraločí rezervace na světě
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Repro: YouTube

Majuro - Tichomořské souostroví Marshallovy ostrovy oznámilo vytvoření největší přírodní rezervace na ochranu žraloků na světě.

Chráněná oblast pokrývá téměř dva miliony kilometrů čtverečních oceánu. Na této ploše bude od nynějška zcela zakázáno žraloky lovit.

Pokud bude v chráněné oblasti náhodně chycen nějaký žralok, musí být vypuštěn živý zpět do moře.

V teritoriálních vodách souostroví rovněž nebude povoleno používat jisté druhy rybářského náčiní, a to pod hrozbou pokuty až 200 tisíc dolarů. Zakázáno je rovněž veškeré obchodování se žraločími produkty.

"Přijetím tohoto zákona (o ochraně žraloků) dáváme najevo, jaký význam připisujeme žralokům v naší kultuře, životním prostředí a ekonomice," uvedl senátor z Marshallových ostrovů Tony deBrum.

"Jsme možná malý ostrovní národ, ale naše vody jsou nejrozsáhlejším územím, na němž jsou žraloci chráněni," dodal k rezervaci, která zahrnuje oblast rovnající se rozlohou Mexiku, Indonésii či Saúdské Arábii.

Marshallovy ostrovy, které obývá pouhých 68 000 lidí a které jsou rájem potápěčů a turistů, na projektu spolupracovaly s ekologickou organizací Pew Environment Group, která sídlí ve Spojených státech.

Příklad dal Palau

Marshallovy ostrovy přebírají štafetový kolík od dalšího malého pacifického státu Palau, který před dvěma roky založil tehdy největší žraločí rezervaci na světě. Po něm následovaly další země, jako například Bahamy v Atlantském oceánu.

Příspěvkem Marshallových ostrovů se území, na němž jsou žraloci v oceánu chráněni, rozrostla na 4,6 milionu kilometrů čtverečních.

Žraločí ploutve jsou žádanou pochoutkou, rybáři je žralokům uřezávají zaživa
Žraločí ploutve jsou žádanou pochoutkou, rybáři je žralokům uřezávají zaživa | Foto: Enric Sala/Shark Alliance

Otázkou nicméně zůstává, jak úřady zmíněných malých ostrovních států budou schopny dohlížet na dodržování zákazu lovu, konstatuje server BBC.

Žraloci a jejich příbuzní jako rejnoci patří k vážně ohroženým druhům, především kvůli ztrátě přirozeného životního prostředí, rybolovu a pomalému růstu a rozmnožování.

Zhruba třetina žraloků žijících v oceánech je zařazena v mezinárodně uznávané Červené knize ohrožených druhů.

Marshallovy ostrovy leží v Mikronésii a jsou tvořeny dvěma souostrovími Ratak a Ralik, která mají celkem asi 31 ostrovů. Nejznámější z nich jsou ostrovy Bikini a Eniwetok, které v letech 1946-1958 sloužily Spojeným státům jako jaderné střelnice.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy