Konec psů na elektronickém vodítku. Francouzi už nemusejí číst e-maily mimo pracovní dobu

Martin Novák Martin Novák
2. 1. 2017 17:37
Pracovní elektronická komunikace v době volna vede ke zvyšování stresu, vyčerpání či rodinným problémům. Francouzská vláda v novém zákoníku práce chce, aby firmy odesílání e-mailů po pracovní době omezily. Sankce a pokuty ale zatím nikomu nehrozí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Paříž – Někteří Francouzi mají od 1. ledna nárok neodpovídat na pracovní e-maily mimo pracovní dobu, případně je nemusí vůbec číst. Zákon je součástí reforem, které loni prosadila vláda.

Změna zákoníku práce se týká firem s více než padesáti zaměstnanci. Jejich vedení se má s pracovníky dohodnout na konkrétních podmínkách, za jakých je – nebo naopak není – nutné kvůli pracovním povinnostem během volna sledovat telefony a jiná zařízení.

Zákon navržený ministryní práce Myriam El Khomriovou reaguje na tvrzení, že stále více lidí si sledováním elektronické komunikace prodlužuje pracovní dobu, aniž za to dostane zaplaceno.

V odůvodnění ministerstva práce se uvádí, že přepracovanost spojená s elektronickou komunikací mimo pracovní dobu vede k nespavosti a rodinným problémům. Tento trend také způsobuje vyšší stresovou zátěž a může vést i k takzvanému syndromu vyhoření.

Za nedodržování zákona zatím nicméně nejsou stanoveny žádné pokuty.

"Je to odpověď na to, že mnoho zaměstnanců i po odchodu z pracoviště neopouští práci. Zůstávají jako psi na elektronickém vodítku," říká poslanec francouzského parlamentu Benoit Hamon, člen Socialistické strany a bývalý ministr školství.

Mimo práci pracuje třetina Francouzů

Francouzský průzkum v říjnu ukázal, že více než třetina Francouzů používá denně mobil či počítač z pracovních důvodů mimo pracovní dobu. A šedesát procent oslovených si přálo, aby bylo možné zákonem takovou povinnost omezit.

"Očekáváme, že firmy to pochopí jako ochranné opatření pro své zaměstnance. Ale zároveň lidé nesmějí ztratit flexibilitu, kterou jim dávají přístroje," uvádí Xavier Zunigo z výzkumného centra Aristat, které se zabývá kromě jiného vytvářením pracovních míst.

V minulosti už omezily povinnost sledovat e-maily některé německé firmy. Volkswagen v roce 2012 blokovala pracovní poštu mimo pracovní hodiny zaměstnancům v mobilních telefonech BlackBerry. Automobilka Daimler v roce 2014 nabídla zaměstnancům, že jim bude mazat e-maily, došlé během dovolené.

Ve Francii je průkopníkem podobného přístupu telekomunikační společnost Orange. Právě rozhodnutí jejího vedení neposílat pracovní e-maily mimo pracovní dobu inspirovalo ministryni El Khomriovou.

Neschopnost odpočívat

"Mazání rozdílu mezi soukromým a pracovním životem prostřednictvím neustálého připojení na elektronická zařízení je velkým rizikem. Ti, kteří najdou správné rozdělení na soukromý a pracovní život, jsou v práci úspěšnější," řekl člen vedení Orange Bruno Mettling rozhlasové stanici Europe 1.

Podle Linh Le z firmy Elia Consulting si zaměstnavatelé uvědomují rizika toho, že lidé čelí fyzickým a psychickým problémům, způsobeným neschopností odpočívat.

"Doma může být pracovištěm kuchyně, koupelna nebo ložnice. Přepínáme z pracovních e-mailů na WhatsApp a Facebook a pak znovu k pracovním věcem. Na tom samém zařízení. Jste doma a zároveň nejste doma. Je to nebezpečné pro vztahy," tvrdí Linh Le.

Návrh omezit elektronickou komunikaci mimo pracovní dobu byl jedním z mála, kvůli kterému loni odbory ve Francii neprotestovaly. Naopak jim vadila reforma, která umožňuje firmám snadnější propouštění a stanovuje maximální výši odstupného pro propuštěného zaměstnance. Přes velké protestní demonstrace vláda změny prosadila.

 

Právě se děje

Další zprávy