Konec prosovětské milice. Na Ukrajině platí od soboty nový zákon o policii

ČTK ČTK
7. 11. 2015 18:10
Na Ukrajině v sobotu skočila prosovětská milice, která byla pověstná svou korupcí a přešlapy. Její činnost ukončil nový zákon o policii. Ministr vnitra Arsen Avakov upozornil, že strážce zákona ještě čeká přechodné období, během kterého někteří milicionářů budou jen "dočasně pověřeni" být policisty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Na Ukrajině platí od soboty nový zákon o policii. Skočí díky němu činnost postsovětské milice, která se těší špatné pověsti kvůli korupci a přehmatům. Ministr vnitra Arsen Avakov upozornil, že strážce zákona ještě čeká přechodné období, během kterého někteří milicionářů budou jen "dočasně pověřeni" být policisty.

"Ještě bude několik měsíců kádrových změn a přezkoušení, ještě několik týdnů se bude vyskytovat stará uniforma, ale to je vše. Milice dnes skončila," uvedl Avakov.

K zkouškám na policisty nebudou podle agentury Interfax-Ukrajina připuštěni ti milicionáři, o nichž jsou potvrzené informace, že porušili zákon.

Renomovanou policii povede Chatija Dekanoidzeová

Zákon o policii přijal ukrajinský parlament v červenci, následně jej podepsal prezident Petro Porošenko. V srpnu vyšel v úředním věstníku s tím, že platit začne o tři měsíce později. Mezitím vznikly nové policejní jednotky v Kyjevě, Charkově, Oděse a Lvovu.

Novou šéfkou reformované policie se tento týden stala bývalá gruzínská ministryně školství Chatija Dekanoidzeová. Dříve vedla policejní akademii v Tbilisi a má ukrajinské občanství. Její jmenování schválila ukrajinská vláda.

Mluvčí ministerstva vnitra v sobotu upozornil, že policisté mohou až do konce příštího roku používat legitimace, tiskopisy, dosavadní emblémy a znaky milice a ministerstva vnitra. V přechodném období smějí také využívat uniformy milice.

 

Právě se děje

Další zprávy