Konec plýtvání. Firma má chléb, co měsíce neplesniví

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
3. 12. 2012 14:16
Díky nové technologii má pečivo vydržet až 60 dní
Foto: Ondřej Besperát

New York - Jistá americká firma vyvinula technologii, která podle ní může zajistit, aby chléb až 60 dní neplesnivěl.

Podstatou je jeho ošetření v mikrovlnném zařízení, jež zabíjí spory způsobující tento problém, napsal zpravodajský server BBC News.

Firma tvrdí, že by se tak mohlo podstatně snížit plýtvání chlebem. Technologie by prý navíc mohla být použita na celou škálu potravin včetně drůbeže a mnoha druhů ovoce i zeleniny.

V koši končí 40 procent jídla

Plýtvání potravinami představuje velký problém většiny rozvinutých zemí. Čísla zveřejněná letos v USA naznačují, že průměrná americká rodina vyhodí 40 procent jídla, což ročně dosahuje hodnoty až 165 miliard dolarů.

Pro chléb jsou jednou z největších hrozeb plísně. Chleba je obvykle v igelitových obalech, a jak se z něj odpařuje voda, zůstává vlhkost uvnitř a vytváří ideální podmínky pro růst plísně Rhizopus stolonifer.

Za normálních okolností chléb zplesniví zhruba do deseti dnů. Ale zmíněná firma tvrdí, že vyvinula technologii, která chléb udrží bez plísní až dva měsíce. Zajistit to má mikrovlnné zařízení původně určené k likvidaci bakterií, jako je například salmonela. Vědci ale zjistili, že dokáže také během několika vteřin zabít spory plísní v chlebu.

A co zákazníci?

"Ošetřili jsme v tomhle zařízení krajíc chleba a pak jsme kontrolovali, zda neplesniví. Po dobu 60 dní byl stav nezměněný," tvrdí jeden z experimentátorů.

Upozorňuje, že technologie může mít vliv i na celkovou kvalitu chleba: nyní pekaři do těsta přidávají konzervační látky proti plísním a zároveň další chemické látky, aby zamaskovali chuť konzervantů. Kdyby mohli používat mikrovlnnou technologii, mohli by prý tyto přísady vypustit.

Zařízení přilákalo značnou pozornost výrobců chleba, ale zároveň vyvolalo strach, že zvýší náklady v odvětví, kde je už nyní velmi malá marže. Objevují se i obavy, zda se velmi dlouhá trvanlivost chleba u zákazníků nesetká spíše s odmítavým postojem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy