Takhle si dovolenou nevysnili. Videa zachycují chaos na Krymu po explozích

pru pru
10. 8. 2022 11:22
Ruská letecká základna Saky na anektovaném Krymu, v níž v úterý odpoledne došlo k výbuchu, leží nedaleko tamních oblíbených pláží u Novofedorivky. Videa zveřejněná na sociálních sítích ukazují, jak ve chvíli exploze mezi návštěvníky propukla panika a někteří z nich začali z místa nevěřícně prchat. Za obzorem mezitím stoupaly z několika míst obrovské plameny a dým, které doprovázelo hlasité dunění.
Video: Associated Press

"Odpočívali jsme. Nic se nedělo. A pak se najednou ozval intenzivní výbuch. Dům se otřásl. Okna se rozbila. Střepy pokryly mou ženu. Abych byl upřímný, nechápal jsem, co se děje," popsal pro agenturu Reuters obyvatel Novofedorivky Viktor Lesničenko. Se svou manželkou se během explozí schoval v koupelně. Posléze se jim podařilo s několika dalšími obyvateli uprchnout do sousední vesnice Mychajlivka.

"Když došlo k výbuchům, schovali jsme se za garážemi. Nevěděli jsme, kam jít. Ale okamžitě jsme opustili byt, utekli jsme. Jen jsme nabrali vodu a bylo to," uvedla pro agenturu další z obyvatel Světlana Iljuhinová. S manželem ji poté evakuovali do nedaleké ubytovny, kde jim poskytli dočasné zázemí i stravu.

Anektovanému Krymu, který je pro mnoho Rusů populárním turistickým cílem, se doposud od začátku války na Ukrajině nejtvrdší boje vyhnuly. Po úterních explozích, které si podle místních úřadů vyžádaly jednoho mrtvého z řad civilistů a devět zraněných, včetně dvou dětí, nyní zůstává dotčená oblast evakuovaná.

Příčiny výbuchů na západě anektovaného Krymu dosud nejsou známé. Ukrajina se k nim nehlásí, uvedl ve středu ráno poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Nevyloučil, že za útokem mohou stát partyzánské skupiny, které podle něho nabírají na síle v regionech Ukrajiny okupovaných Ruskem. Podle ruských médií se neoficiálně hovoří o porušení pravidel požární bezpečnosti. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy