Konec města duchů. Domy u Černobylu mají už jen 10 let

ČTK ČTK
23. 8. 2012 7:10
V ukrajinské Pripjati od roku 1986 nikdo nežije, úřady ho chtějí srovnat se zemí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinské město Pripjať stojící v zóně uzavřené po jaderném výbuchu v elektrárně Černobyl zarůstá lesem a budovy se bortí.

Odborníci dávají Pripjati posledních deset let života, než bude pochována pod troskami odstřelených budov. Zprávu o tom přinesla ukrajinská agentura Unian.

Domy neobydlené od jaderné exploze v dubnu 1986 jsou v havarijním stavu. Praskliny ve zdech jsou způsobeny povětrnostními podmínkami a střídáním teplot v různých ročních obdobích. I přístup pracovníků ochranné zóny do budov je z bezpečnostních důvodů omezený.

"Velká část budov bude nakonec srovnána se zemí," tvrdí zástupce správy zakázané zóny. Nápad udělat z města muzeum je podle něj nereálný. V budovách je více radiace než venku a kvůli jejich špatnému stavu by muzeum dlouho nefungovalo.

Město Pripjať se stavělo od roku 1970 a přezdívalo se mu "město mladých" pro nízký věkový průměr obyvatelstva, zaměstnaného převážně v jaderné elektrárně Černobyl. V době havárie tam žilo téměř 50 000 lidí. Nyní bývá Pripjať označována za "město duchů".

Foto: Jak se žije po Černobylu

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy