Konec legendy: Napoleon nebyl podle vědců otráven

rak
17. 2. 2008 15:00
Vysoký obsah arzenu měl císař v těle už jako chlapec

Řím - Rozšířený mýtus o příčině Napoleonovy smrti se nezakládá na pravdě, britští věznitelé francouzského císaře neotrávili. Tento závěr vyplývá ze studie italských vědců z Univerzity v Pavii.

Po pečlivém zkoumání ostatků velikána evropské historie zjistili, že známá legenda nemůže být pravdivá. "Otrava arzenem Napoleonovu smrt na Svaté Heleně nezpůsobila," komentoval jeden z výzkumníků poslední chvíle Napoleonova života ve vyhnanství na ostrůvku v jižním Atlantiku.

Mnohem pravděpodobnější tak zůstává teorie, podle které způsobila jeho smrt v roce 1821 rakovina žaludku.

Arzenu měli lidé v těle víc

Ke zmapování jednotlivých období Napoleona života využili vědci nejmodernějších přístrojů a technologií včetně jaderné.

V italských a francouzských muzeích zkoumali dochované vlasy. Zajímalo je, kolik měl během let v těle arzenu. Právě tuto jedovatou látku mu měli Britové podle některých tvrzení podstrčit, aby mu zabránili v návratu do evropské politiky.

Dále čtěte
Autor fotografie: Reuters

Testy ukázaly, že nadprůměrným výskytem toxické látky v organismu trpěl Napoleon už jako chlapec. To samé platí také pro jeho manželku a syna.

"Výsledek? Nešlo o otravu," stojí v tiskové zprávě vědeckého týmu.

Na začátku 19.století byl arzen všudypřítomný. Obsažen byl například v dobových lepidlech a barvivech. Napoleonovi současníci ho tak v těle nosili v průměru stokrát víc než jejich potomci dnes.

Tehdejší prostředí by v současné době bylo považováno za nebezpečné.

Svatá Helena nebyla prvním Napoleonovým vězením. Po neúspěšné invazi do Ruska trávil nějaký čas na italském ostrově Elba v Ligurském moři. Pak se ale vrátil do Paříže. Jeho definitivní konec odstartovala v roce 1815 prohra v bitvě u Waterloo.

 

Právě se děje

Další zprávy