Konec komunismu v Maďarsku: Rakve a projev studenta Orbána

ČTK ČTK
15. 6. 2014 10:00
Čtvrtstoletí od pádu komunismu ve střední Evropě si v pondělí připomene summit v Budapešti.
Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Čtvrtstoletí od pádu komunismu ve střední Evropě si v pondělí v Budapešti připomenou prezidenti zemí visegrádské skupiny spolu s německým kolegou Joachimem Gauckem.

Příležitostí bude 25. výročí veřejného pohřbu vůdce protikomunistického povstání v roce 1956 Imreho Nagye. První společnou vzpomínkovou akcí visegrádských prezidentů byly počátkem června oslavy čtvrtstoletí svobody a demokracie v Polsku, další oslavy se mají uskutečnit v říjnu v Lipsku a v listopadu v Praze a Bratislavě.

Nagy se jako reformní politik v roce 1956 postavil na stranu protikomunistických povstalců a vyhlásil neutralitu Maďarska. Povstání krvavě potlačily sovětské tanky a sám Nagy byl v roce 1958 popraven. Jeho veřejný pohřeb 16. června 1989 se pro Maďary stal jedním ze symbolů reforem, které vedly k pádu komunismu.

"Organizátoři vyzvali občany, aby se při pietním aktu zdrželi politických manifestací a provokativních vystoupení; přesto však někteří řečníci útočili proti přítomnosti sovětských jednotek v zemi, proti SSSR, MSDS a socialismu vůbec," praví se v dobové zprávě ČTK z června 1989.

Orbán vyzval k odchodu Sovětů a likvidaci komunismu

Kulisou veřejného Nagyova pohřbu bylo budapešťské Náměstí hrdinů, kde bylo na katafalcích vystaveno pět rakví s tělesnými ostatky popravného premiéra a jeho nejbližších spolupracovníků. Šestá rakev byla symbolem památky všech těch, kteří zahynuli během povstání.

Pohřbu, který trval jedenáct hodin, se zúčastnilo přes čtvrt milionu lidí. Jedním z řečníků byl tehdy i nynější premiér Viktor Orbán, který jako vysokoškolský student v projevu vyzval k odchodu sovětských vojsk a k likvidaci komunismu. Tři týdny po veřejném pohřbu byl Imre Nagy úředně rehabilitován.

Sérii vzpomínkových akcí na konec socialistické éry ve střední Evropě odstartovala před dvěma týdny Varšava, kde ovšem oslavy 25. výročí pádu komunismu zcela zastínily diskuse o ukrajinské krizi a přítomnost amerického prezidenta Baracka Obamy.

Ukrajinské téma bude nepochybně i předmětem budapešťských debat prezidentů Jánose Ádera, Miloše Zemana, Andreje Kisky, Bronislawa Komorowského a Joachima Gaucka. Pro Kisku bude budapešťský summit v prezidentské funkci zahraniční premiérou.

Další podobná akce bude následovat 9. října, kdy si prezidenti v Lipsku připomenou výročí masové protestní demonstrace, proti níž vůbec poprvé nezasáhla policie tehdejší NDR. V listopadu sérii uzavřou pražské a bratislavské oslavy 25. výročí konce komunistického režimu v Československu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy