Konec dohody s Kremlem. Oligarchy děsí, že zaplatí za sankce

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
23. 9. 2014 5:30
Mnozí podnikatelé a politici mají obavy, že kohokoli v Rusku může stihnout podobný osud.
Vladimir Jevtušenkov, patnáctý nejbohatší Rus a spolumajitel finanční skupiny AFK Sistěma.
Vladimir Jevtušenkov, patnáctý nejbohatší Rus a spolumajitel finanční skupiny AFK Sistěma. | Foto: Reuters

Moskva - Zatčení miliardáře Vladimira Jevtušenkova způsobilo poprask, a to nejen mezi ruskými oligarchy.

Spolumajitel vlivné finanční skupiny AFK Sistěma se od minulého týdne nachází s obojkem na noze v domácím vězení.

Za jeho osvobození se u nejvyššího vedení přimlouvají podnikatelé i politici. Mnozí mají obavy, že nepsaná dohoda o "loajalitě" s Kremlem skončila a že kohokoli v Rusku může stihnout podobný osud.

Příliš tvrdý trest

Ruskou podnikatelskou elitu obvinění Jevtušenkova z "praní špinavých peněz" popudilo.

"Je to velká tragédie. Nepochybně to naruší investiční klima," reagoval ve vysílání zpravodajského kanálu Rossija 24 German Gref, šéf ruské banky Sberbank, která má v Česku více než dvě desítky poboček.

Na obranu kolegy se postavil také šéf ropné společnosti Lukoil Vagit Alikperov, ministr financí Anton Siluanov a celý Ruský svaz průmyslníků a podnikatelů.

V dopise, který byznysmeni nechali doručit do Kremlu kurýrem, žádají o "zmírnění" předběžného trestu. Mají za to, že domácí vězení je příliš tvrdé opatření a že škodí investičnímu ovzduší v zemi.

Zpochybňují ale i samotný smysl obvinění, podle něhož patnáctý nejbohatší Rus měl nezákonně legalizovat majetek ukradený státu, když před pěti lety nakoupil akcie ropné společnosti Bašněfť.

"Nejde o Jevtušenkova, ani o peripetie jeho byznysu. Hlavním faktorem ekonomického růstu země se stává Vyšetřovací výbor (obdoba americké FBI - pozn. red.)," komentoval situaci předseda rozpočtového výboru ruské Státní dumy Andrej Makarov.

"Bezprecedentní rozkrádání státního vlastnictví"

Na mezinárodním investičním fóru, které se koncem minulého týdne konalo v Soči, se za propuštění kolegy přimlouvali mnozí účastníci. Mají za to, že za stávající situace nemá smysl mluvit o investicích.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Podle Vyšetřovacího výboru Jevtušenkov věděl, že akcie, které nakoupil od společnosti Baškirský kapitál za zhruba za 2,5 miliardy dolarů, byly získány podvodem.

Při privatizaci v roce 2002 se šesti státních ropných firem v Baškortostánu zmocnil bez jakéhokoli výběrového řízení syn tehdejšího tamního prezidenta Ural Rachimov. Ten byl později vyšetřovaný, avšak nyní žije v Rakousku. Několik jeho společníků bylo zatčeno.

Podle Státního kontrolního úřadu privatizační schéma bylo "bezprecedentním případem rozkrádání státního vlastnictví". Bývalý ministr financí Alexej Kudrin ovšem tvrdí, že nákup posvětily svého času všechny mocenské orgány a věděl o tom prý i tehdejší premiér (a nynější prezident) Vladimir Putin.

Podnikatelé tak mají za to, že pokud Jevtušenkov bude potrestán, pak to zpochybní veškerou privatizaci v Rusku.

"Nikdo není nedotknutelný"

Premiér Dmitrij Medveděv na fóru v Soči přiznal, že západní sankce Rusko poškodily, i když tvrdil, že to není to nejhorší, co se zemi mohlo stát. Vlivní podnikatelé ovšem míní, že daleko horší dopad než obchodní válka se Západem může mít vnitřní ekonomický boj, za kterým je prý i zatčení oligarchy, dosud považovaného za spojence Kremlu.

Přestože se v minulých dnech objevily spekulace, že Jevtušenkov byl propuštěn, oficiální úřady to popřely. Mluvčí Vyšetřovacího výboru Vladimir Markin uvedl, že pro orgány činné v trestním řízení "nikdo není nedotknutelný". "Co je nám do toho, jestli je to velký, nebo malý člověk," řekl doslova.

Také kremelský mluvčí Dmitrij Peskov popřel, že by Kreml měl díky "přímluvám" zapůsobit na příliš horlivé vyšetřovatele.

Své "osvobození" popřel i sám Jevtušenkov. "Nevěřte tomu, nepropustili mě," řekl novinářům z agentury RIA, kteří se mu dovolali navzdory zákazu používání komunikačních prostředků, včetně telefonu či internetu. Když se ho pak ptali, jestli nežertuje, odpověděl vážně, že "nikoli". Změnit situaci prý může jen soud, který se má konat tento týden.

Experti upozorňují, že 65letý podnikatel nikdy nebrojil proti ruskému politickému vedení. V rozhovoru pro časopis Forbes ovšem letos řekl, že "stát vždycky najde způsob, jak ukázat člověku, kam patří, byť je jakkoli silný". Jeho zatčení prý může znamenat, že dosavadní "kontrakt" mezi Kremlem a byznysem skončil.

Prázdná pokladna

"Senzace je v tom, že Jevtušenkov patřil k mocenským strukturám a jeho byznys byl součástí státní politiky. Jde tedy o vyřizování účtů mezi samotnými státními strukturami," uvedl opoziční list Novaja gazeta.

"Jevtušenkov se do jisté míry stal první skutečně vážnou obětí západních sankcí," napsal v týdeníku analytik Vladimir Pastuchov.

Podle něj důvodem opatření je to, že je ruská pokladna kvůli sankcím prázdná a movití lidé ji budou muset naplnit, aniž z toho budou něco mít.

"Mělo se za to, že lid přijde o parmezán, a místo toho oligarcha přišel o svobodu," napsal Pastuchov. Je však přesvědčen, že nejde o "případ Chodorkovskij", i když zatčení má politický podtext.

Nepsaná dohoda padla. Zřejmě kvůli sankcím

Právě zatčení šéfa ropné společnosti Jukos Michaila Chodorkovského před deset lety vedlo k uzavření jakési nepsané dohody, podle níž miliardáři, kteří zbohatli díky divoké postsovětské privatizaci, mohli dál působit, pokud nevzdorovali politickému vedení.

Michail Chodorkovskij.
Michail Chodorkovskij. | Foto: Reuters

Nyní však prý Kreml dává najevo, že dohoda vypršela kvůli nepředvídaným okolnostem, tedy sankcím. Podnikatelé se tak prý budou muset bezpodmínečně podrobit politické vůli.

Chodorkovskij, který byl loni propuštěn na svobodu, má nicméně za to, že případ má spíš komerční pozadí. Soudí, že je za tím "chamtivý" šéf státní společnosti Rosněfť Igor Sečin, který by fúzí s baškirskou ropou chtěl vyrovnat nedostatek v těžbě společnosti, kterou řídí.

Podle něj Putin ztratil kvůli "novým kořistem" přehled a nevidí, co se mu děje před nosem. Ruská média však tvrdí, že Kreml o případu až moc dobře ví.

Poslanec Vladimir Žirinovskij, který je proslulý kontroverzními výroky a je považovaný za jakýsi předvoj kremelských kroků, navrhl, aby dům, v němž v Moskvě sídlí společnost Sistěma, byl věnován jeho straně.

"Už jako malý jsem kolem něj chodil do školy. Jevtušenkov ho už stejně nebude potřebovat," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy