Konec cvičení? Existuje tabletka, která nahradí pohyb

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 7. 2013 7:03
Z objevu profitují lenivé myši, jednou ale budeme mít lék i pro lidi, slibují vědci
Foto: Thinkstock

Tallahassee - Chtěli byste zhubnout či nabrat kondici a fyzická námaha je vám proti srsti? Vědci zřejmě objevili látku, která ji nahradí.

Namísto sportování by mohlo stačit spolknout ráno nebo večer tabletku.

K tomu je ale ještě daleko. Výhody látky, pracovně nazvané syntetický REV-ERB činitel, jež ve svalech aktivuje proteiny REV-ERB, si zatím užívají jen lenivějící laboratorní myši. Dobrou zprávou je to, že u nich zabírá skvěle, vyplývá ze studie publikované v odborném magazínu Nature.

Tým badatelů z výzkumného institutu Scripps Research na Floridě a Pasteurova institutu v Paříži zjistil, že když látku vpíchne obézním myším, začnou hubnout, přestože nemají dostatek pohybu a konzumují vysoce tučnou stravu. Zároveň u nich klesly hodnoty škodlivého cholesterolu.

Hlodavci navíc během dne spálili o pět procent víc energie a vydýchali víc kyslíku, což znamená, že aplikovaná látka zrychlila jejich metabolismus. Mechanismus, jakým působí na proteiny REV-ERB, ale zatím není znám.

Doping, nebo lék?

Aerobní cvičení (u myší i lidí) stimuluje aktivitu a tvorbu mitochondrií, což jsou buněčné organely, které pomáhají generovat energii, přičemž ve svalech spotřebovávají kyslík. Pro pokus byly záměrně vybrány takové myši, u nichž byly hladiny mitochondrií velmi nízké.

Skoncuje věda s obezitou?
Skoncuje věda s obezitou? | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud je mitochondrií málo a organismus tedy není zvyklý na pohyb, rychleji se unaví. Zmiňovaná látka ale ihned po aplikaci nastartovala rychlou mitochondrickou produkci a posílila i funkci stávajících organel.

"Zdá se, že u nich působila jako náhražka cvičení. Jednou bychom mohli vyvinout lék, jenž by například lidem s omezenou hybností mohl nahradit zdravotní přínosy sportu," shrnul pro deník The New York Times jeden z autorů studie Thomas Burris.

Spolu s nadšenými reakcemi se ale objevily obavy, aby syntetického REV-ERB činitele nezačali zneužívat sportovci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy