Konec cvičení? Existuje tabletka, která nahradí pohyb

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 7. 2013 7:03
Z objevu profitují lenivé myši, jednou ale budeme mít lék i pro lidi, slibují vědci
Foto: Thinkstock

Tallahassee - Chtěli byste zhubnout či nabrat kondici a fyzická námaha je vám proti srsti? Vědci zřejmě objevili látku, která ji nahradí.

Namísto sportování by mohlo stačit spolknout ráno nebo večer tabletku.

K tomu je ale ještě daleko. Výhody látky, pracovně nazvané syntetický REV-ERB činitel, jež ve svalech aktivuje proteiny REV-ERB, si zatím užívají jen lenivějící laboratorní myši. Dobrou zprávou je to, že u nich zabírá skvěle, vyplývá ze studie publikované v odborném magazínu Nature.

Tým badatelů z výzkumného institutu Scripps Research na Floridě a Pasteurova institutu v Paříži zjistil, že když látku vpíchne obézním myším, začnou hubnout, přestože nemají dostatek pohybu a konzumují vysoce tučnou stravu. Zároveň u nich klesly hodnoty škodlivého cholesterolu.

Hlodavci navíc během dne spálili o pět procent víc energie a vydýchali víc kyslíku, což znamená, že aplikovaná látka zrychlila jejich metabolismus. Mechanismus, jakým působí na proteiny REV-ERB, ale zatím není znám.

Doping, nebo lék?

Aerobní cvičení (u myší i lidí) stimuluje aktivitu a tvorbu mitochondrií, což jsou buněčné organely, které pomáhají generovat energii, přičemž ve svalech spotřebovávají kyslík. Pro pokus byly záměrně vybrány takové myši, u nichž byly hladiny mitochondrií velmi nízké.

Skoncuje věda s obezitou?
Skoncuje věda s obezitou? | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud je mitochondrií málo a organismus tedy není zvyklý na pohyb, rychleji se unaví. Zmiňovaná látka ale ihned po aplikaci nastartovala rychlou mitochondrickou produkci a posílila i funkci stávajících organel.

"Zdá se, že u nich působila jako náhražka cvičení. Jednou bychom mohli vyvinout lék, jenž by například lidem s omezenou hybností mohl nahradit zdravotní přínosy sportu," shrnul pro deník The New York Times jeden z autorů studie Thomas Burris.

Spolu s nadšenými reakcemi se ale objevily obavy, aby syntetického REV-ERB činitele nezačali zneužívat sportovci.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy