Konec cvičení? Existuje tabletka, která nahradí pohyb

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 7. 2013 7:03
Z objevu profitují lenivé myši, jednou ale budeme mít lék i pro lidi, slibují vědci
Foto: Thinkstock

Tallahassee - Chtěli byste zhubnout či nabrat kondici a fyzická námaha je vám proti srsti? Vědci zřejmě objevili látku, která ji nahradí.

Namísto sportování by mohlo stačit spolknout ráno nebo večer tabletku.

K tomu je ale ještě daleko. Výhody látky, pracovně nazvané syntetický REV-ERB činitel, jež ve svalech aktivuje proteiny REV-ERB, si zatím užívají jen lenivějící laboratorní myši. Dobrou zprávou je to, že u nich zabírá skvěle, vyplývá ze studie publikované v odborném magazínu Nature.

Tým badatelů z výzkumného institutu Scripps Research na Floridě a Pasteurova institutu v Paříži zjistil, že když látku vpíchne obézním myším, začnou hubnout, přestože nemají dostatek pohybu a konzumují vysoce tučnou stravu. Zároveň u nich klesly hodnoty škodlivého cholesterolu.

Hlodavci navíc během dne spálili o pět procent víc energie a vydýchali víc kyslíku, což znamená, že aplikovaná látka zrychlila jejich metabolismus. Mechanismus, jakým působí na proteiny REV-ERB, ale zatím není znám.

Doping, nebo lék?

Aerobní cvičení (u myší i lidí) stimuluje aktivitu a tvorbu mitochondrií, což jsou buněčné organely, které pomáhají generovat energii, přičemž ve svalech spotřebovávají kyslík. Pro pokus byly záměrně vybrány takové myši, u nichž byly hladiny mitochondrií velmi nízké.

Skoncuje věda s obezitou?
Skoncuje věda s obezitou? | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud je mitochondrií málo a organismus tedy není zvyklý na pohyb, rychleji se unaví. Zmiňovaná látka ale ihned po aplikaci nastartovala rychlou mitochondrickou produkci a posílila i funkci stávajících organel.

"Zdá se, že u nich působila jako náhražka cvičení. Jednou bychom mohli vyvinout lék, jenž by například lidem s omezenou hybností mohl nahradit zdravotní přínosy sportu," shrnul pro deník The New York Times jeden z autorů studie Thomas Burris.

Spolu s nadšenými reakcemi se ale objevily obavy, aby syntetického REV-ERB činitele nezačali zneužívat sportovci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy