Končím, oznámil Gingrich. Namísto Obamy chce Romneyho

Zahraničí Zahraničí
3. 5. 2012 12:08
Posledním vyzyvatelem Mitta Romneyho je Ron Paul
Foto: Reuters

Arlington - Někdejší massachusettský guvernér Mitt Romney má od středy opět o něco blíže k nominaci do listopadových voleb prezidenta USA.

Z republikánského boje totiž odstoupil osmašedesátiletý Newt Gingrich. "Končím svou kampaň," řekl svým přívržencům v Arlingtonu ve státě Virginie a potvrdil tak dřívější spekulace.

Přitom donedávna podobný krok odmítal s tím, že Romney nemá šanci získat potřebný počet volitelů, a tak se bude rozhodovat až na srpnovém nominačním sjezdu v Tampě.

Zároveň učinil to, čeho se zdráhal například Rick Santorum - Romneyho otevřeně podpořil, byť zopakoval, že je podle něj málo konzervativní.

S dluhy pomůže Romney

Posledním Romneyho vyzyvatelem, byť spíše formálním, je Ron Paul. Šestasedmdesátiletý politik ale kampaň využívá spíše k propagaci libertariánských myšlenek.

Gingrichovi se v kampani ani v nejmenším nedařilo tak, jak by si přál. Během primárního klání vyhrál jen ve dvou státech - Jižní Karolíně a ve své domovské Georgii.

Pohořel ale například v Alabamě či v Mississippi, což komentátoři hodnotili jako "prohru na vlastním dvorku".

Nechává za sebou i nemalé dluhy - přes čtyři miliony dolarů. Možná i to je jeden z důvodů, proč chce bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Romneymu pomoci s kampaní. Na oplátku mu uchazeč o křeslo v Bílém domě pomůže dostat se z minusu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy