Kompro na Trumpa: Agenta Steelea neznáme, tvrdí Kreml. Pro nás už nepracuje, říká britská premiérka

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2017 19:23
Christophera Steelea, bývalého britského agenta, který měl na Donalda Trumpa shromažďovat v Rusku kompromitující materiály, v Kremlu nikdo nezná, tvrdí mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Pesko. Dodal, že zprávy jsou podle něj falešné. Steele působil v Rusku 20 let jako britský diplomat. Britská premiérka dodala, že Steele již pro Británii léta nepracuje. Podle BBC si informátora najali Trumpovi političtí soupeři.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Londýn/Washington/ Moskva -  Kreml nezná autora neprověřených kompromitujících materiálů shromažďovaných údajně v Rusku na budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Prohlásil to v pátek ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Podle britského a amerického tisku je autorem bývalý agent britské rozvědky Christopher Steele, který jako diplomat působil v Rusku 20 let.

Steeleho podle Peskova "v Kremlu nikdo nezná". Mluvčí opakoval stanovisko Moskvy, že veškeré zprávy o údajných kompromitujících informacích shromažďovaných v Rusku jsou falešné.

Podle dokumentu, jehož autorem má být Steele, má ruská tajná služba důkazy o sexuálních dobrodružstvích Trumpa v moskevském hotelu a o tajných schůzkách jeho spolupracovníků s ruskými činiteli. S jejich pomocí prý chtěla Trumpa vydírat.

Informaci o existenci dokumentu o kompromitujících materiálech dostal Trump koncem minulého týdne od šéfů amerických tajných služeb. Krátce nato zpráva pronikla do médií. Steele žijící v Londýně se podle britských médií ze strachu o svůj život skrývá.

Pro Británii nepracuje, tvrdí Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že Steele pro Británii již léta nepracuje. "Je naprosto zřejmé, že tato osoba, která vypracovala tuto složku, již pro Británii mnoho let nepracuje," zdůraznila na tiskové konferenci v Londýně.

Steele se zatím nevyjádřil, uvedla agentura Reuters. Podle listu The Daily Mail se Steele v úterý po propuknutí skandálu vzdálil ze svého londýnského domu a v obavě o život se skrývá neznámo kde.

Autorem informací o údajných kompromitujících materiálech, shromažďovaných v Rusku na budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa, je bývalý agent britské rozvědky MI6 Christopher Steele. Napsal to dnes britský list The Daily Mail. Steele se prý v úterý po propuknutí skandálu vzdálil ze svého londýnského domu a v obavě o život se skrývá neznámo kde, napsal list.

Informaci o kompromitujících dokumentech, které měly sloužit k Trumpově vydírání, předali budoucímu prezidentovi minulý týden šéfové amerických zpravodajských služeb s upozorněním, že obsah je neprověřený. Zpráva o existenci dokumentu se díky televizi CNN dostala na veřejnost a web BuzzFeed všech 35 stran kompromitujícího materiálu zveřejnil. Obě média si za svůj postup vysloužila tvrdou kritiku budoucího šéfa Bílého domu.

Podle agentury AP pověsti o existenci Steelovy zprávy kolovaly ve Washingtonu od října. Časopis Mother Jones už tehdy napsal, že bývalý západoevropský agent předal zprávu v srpnu americké FBI. V říjnu se od šéfa FBI Jamese Comeye o existenci dokumentu dozvěděl tehdejší šéf demokratické menšiny v Senátu Harry Reid, v listopadu pak republikánský senátor John McCain.

Steele nyní pracuje ve vedení londýnské společnosti Orbis Business Intelligence Ltd, kterou podle The Daily Mail založili bývalí pracovníci britských tajných služeb. Aktivně se prý Steele podílel na vyšetřování velkého skandálu kolem korupce ve vedení mezinárodní fotbalové federace FIFA, o níž za úplatu předával informace FBI.

V Rusku podle britského deníku Steele působil dvacet let po rozpadu SSSR jako agent MI6 s diplomatickým krytím. Podle The Daily Mail spolupracoval i s někdejším ruským agentem Alexandrem Litviněnkem, otráveným v Londýně v roce 2006 poloniem. Ke zjišťování informací o kompromitujících materiálech na Trumpa si Steela najali Trumpovi političtí soupeři. Podle rozhlasové stanice BBC šlo o republikány nespokojené s Trumpovou kandidaturou.

Steelův výbušný dokument do USA dopravil bývalý britský velvyslanec v Moskvě Tim Barrow, který se nyní výrazně angažuje v jednání o vystoupení Británie z Evropské unie, napsal The Daily Mail. Barrow se prý zaklíná, že jeho vinou se Steelova zpráva na veřejnost nedostala.

Rozhlasová stanice BBC uvedla, že kromě Steelova dokumentu existuje ještě jeden podobný soubor informací. Podle jistého novináře, který se odvolává na šéfa východoevropské tajné služby, existuje kromě toho videozáznam se sexuálními scénami.

BBC uvedla, že Steele je ve zpravodajské komunitě považován za důvěryhodného a spolehlivého člověka. Zveřejnění jeho jména v souvislosti s aférou kolem Trumpa se podle BBC bez úspěchu snažily zamezit britské tajné služby.

 

Právě se děje

Další zprávy