Komplice "andělské ďáblice" chytili u hranic

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 1. 2014 13:22
Co bude dál s Amandou Knoxovou? USA ji zřejmě budou muset vydat
Amanda Knoxová. Dostane zase italská pouta?
Amanda Knoxová. Dostane zase italská pouta? | Foto: Reuters

Chicago - Krátce po vynesení rozsudku, v němž ho soud spolu s Američankou Amandou Knoxovu odsoudil za vraždu, chytili Raffaela Sollecita poblíž hranic se Slovinskem a Rakouskem.

Sollecito, který má jít - stejně jako "andělská ďáblice" - na mnoho let do vězení kvůli smrti britské studentky, tím porušil zákaz cestování a za mříže se může dostat výrazně rychleji, než se čekalo, píše BBC.

Jeho tehdejší přítelkyni Knoxovou sice od italské jurisdikce dělí oceán, i taková překážka je ale velmi relativní. Pokud totiž odvolací soud s definitivní platností vinu Američanky potvrdí a Italové požádají o její vydání, budou jim Spojené státy s největší pravděpodobností muset vyhovět.

Neměly by totiž čím nevydání pravomocně odsouzené vražedkyně vysvětlit, upozorňuje agentura AFP.

Místo činu.
Místo činu. | Foto: Wikimedia Commons

Obhajoba teď má jedinou šanci - dovolat se k italskému nejvyššímu soudu. Pokud ale u poslední instance nedojde k dalšímu zvratu, může 26letá Knoxová brzy nabrat směr Itálie, kde už si odseděla čtyři roky.

V tamním žaláři by měla za perverzní a sexuálně motivovanou vraždu Meredith Kercherové strávit 28,5 roku. Její bývalý přítel Raffael Sollecito dostal 25 let.

Doma je hvězdou, v Itálii vražedkyní

Ve Spojených státech je sice Knoxová populární a většina veřejnosti ji považuje za nevinnou oběť evropské justice, pravda je ale taková, že pokud ji nejvyšší soud neosvobodí, bude případ definitivně uzavřen a dívka usvědčena, upozorňuje AFP.

"Italský právní systém je, jakkoliv ho nemám rád, legitimním právním systémem a my máme dohodu s Itálií (o vydávání vězňů). Chceme zpátky Snowdena, tak jak by to vypadalo, kdybychom sami nevydali vražedkyni?" pokládá si řečnickou otázku právní expert Harvardovy univerzity Alan Dershowitz. 

Případná zamítavá reakce Washingtonu by podle něj způsobila poprask na diplomatické půdě. Spojené státy totiž žádají o vydání stíhaných osob v mnohem větší míře než kterýkoliv jiný stát světa, upozorňuje dále Dershowitz.

Amanda Knoxová při rozhovoru s moderátorem televize NBC.
Amanda Knoxová při rozhovoru s moderátorem televize NBC. | Foto: Reuters

Jistou právní skulinu vidí právní experti v tom, že byl případ už jednou uzavřen a nejvyšší soud jej pak nechal znovuotevřít. To podle některých právních výkladů znamená, že byla Knoxová souzena dvakrát za jednu věc, což americké zákony nepřipouští. Ani to by však asi nestačilo.

Sexuální hra skončila tragicky

Podivný případ perverzní a sexuálně motivované vraždy šestadvacetileté britské studentky v do té doby klidném univerzitním městě Perugia se táhne už od roku 2007.

Amanda Knoxová, zavražděná Meredith Kercherová a další dvě italské studentky společně bydlely v pronajaté vile. V osudný den - 2. listopadu 2007 - se vrátila jako první domů jedna z Italek. Objevila otevřené dveře, rozbité okno a krev v jedné z koupelen.

Dál nešla. Když se vrátili i ostatní obyvatelé vily, zavolali policii.

Policisté následně v zamčeném pokoji objevili Kercherovou mrtvou. Ležela polonahá na posteli s proříznutým hrdlem.

Podle lékařů byla před smrtí sexuálně aktivní a na jejím krku byly patrné známky škrcení. Na noži, jenž byl označen jako vražedná zbraň, a na její podprsence byla podle policie nalezena DNA Amandy Knoxové.

Soud první instance ji tehdy spolu s jejím bývalým přítelem odsoudil k 26 letům za mřížemi, ostře sledovaný odvolací soud ji ale po dvou letech osvobodil - kvůli neodborné manipulaci s důkazy.  

Knoxová se pak s velkou slávou vrátila domů. Teď to však vypadá, že se schyluje k dalšímu zvratu. 

 

Právě se děje

Další zprávy