Kompletně ochrnutí lidé se mohou naučit psát očima

Zahraničí Zahraničí
30. 7. 2012 5:30
Pomocí speciální metody jsou paralyzované osoby schopny napsat i třicet písmen za minutu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - BCI (Brain-Computer-Interface) systémy pro přímou komunikaci mezi lidským mozkem a počítačem umožňují už dnes lidem, kteří mají zcela ochrnuté ruce i nohy, aby se naučili "psát očima". Pomocí speciálního rozhraní handicapovaní počítači mrknutím oka vyšlou signál, aby na obrazovce aktivoval určité písmeno klávesnice, které předtím "zafixovali" pohledem.

Francouzský neurolog Jean Lorenceau z pařížské Univerzity Pierra a Marie Curieových teď celý systém zdokonalil tak, že kompletně paralyzované osoby budou moci na obrazovce používat psací písmo. Psát budou rychlostí dvaceti až třiceti písmen za minutu, tedy jen přibližně čtyřikrát pomaleji, než to svede zdravý člověk rukou.

Až doposud to nebylo možné, protože lidská zornice ustavičně provádí náhlé, trhavé pohyby, tzv. sakády, které brání kamerovým systémům, aby sledovaly a přesně rozpoznaly pohyb oka. Díky metodě, kterou Lorenceau popsal v posledním čísle časopisu Current Biology, jsou sakády eliminovány pomocí ustavičně pulzujícího pozadí obrazovky počítače.

"Nová technologie těmto lidem nabízí celou škálu možností, které až doposud neměli," zdůrazňuje francouzský výzkumník. Již v krátkém čase dokázali dobrovolníci, kteří se experimentu zúčastnili, ovládat pohyby svých zorniček tak, že skutečně začali psát.

Klasická metoda psaní pomocí BCI je mimořádně náročná a únavná, vyžadovala navíc zpravidla, aby elektrody snímající pohyb očí byly implantovány přímo do mozkomíšních plen ochrnutého člověka. Teď se podle Lorenceaua před takto postiženými lidmi otevírají nové světy.

Optický trik

Nová metoda je zdánlivě prostá.

Francouzský vědec nechal na pozadí obrazovky umístit zcela náhodně velké množství malých kroužků, které sedmsetdvacetkrát za minutu mění svůj kontrast. Celá obrazovka tak permanentně pulzuje. Když člověk svůj pohled upře na jedno místo, pozadí se mu jeví jako pole sestávající z malých nehybných disků.

Jakmile ale pohled začne přesouvat jinam, pulzování obrazovky v něm vyvolá dojem, že se disky přesouvají právě tam, kam jeho oči míří. Tento efekt oklame jeho vidění natolik, že jsou tím sakády zcela potlačeny.

Speciální kamera a počítačový program pak vyhodnocují pohyb očí "píšící" osoby a zaznamenávají jej na obrazovku.

Lorenceau podotýká, že to, co účastníci experimentu napsali, zpočátku nebyli schopni okamžitě vidět, a psali takzvaně naslepo. Již po třech půlhodinách intenzivního tréninku však dokážou vytvářet písmena a postupně i celá slova a věty, které jsou srozumitelné a lze je následně i přečíst.

Francouzský vědec nyní pracuje na speciálním programu pro ty, kdo trpí amyotrofickou laterální sklerózou, vzácným onemocněním postihujícím motorické neurony a projevující se postupným ochrnutím svalů včetně těch, jež ovládají polykání, dýchání a řeč.

 

Právě se děje

Další zprávy