Komise vyšetřuje, proč šla Británie do války v Iráku

Naďa Straková
24. 11. 2009 15:10
Vypovídat bude i bývalý premiér Tony Blair, který o nasazení britských vojáků v roce 2003 rozhodl
Američtí vojáci pozorují cvičení nedaleko Ramadíje.
Američtí vojáci pozorují cvičení nedaleko Ramadíje. | Foto: Reuters

Londýn - Ve Velké Británii dnes začínají veřejná slyšení hlavních iniciátorů války v Iráku.

Speciální vyšetřovací komise má za úkol vyšetřit, jakou roli Velká Británie v konfliktu hrála, co mu předcházelo a hlavně jaké alternativy někdejší vláda britského premiéra Tonyho Blaira měla k dispozici.

Před komisí se nejprve budou zpovídat diplomaté, vojenští činitelé a následně představitelé britské špionáže. Po Novém roce dojde řada i na Tonyho Blaira, který Američany v invazi na Irák neochvějně podporoval.

Za podporu Bushova tažení však Blair sklidil ostrou kritiku a z premiérského postu odcházel jako nejméně oblíbený politik posledních dekád.

Někteří vládní představitelé Blaira dokonce obviňují z toho, že o konfliktu podával lživé informace. Zejména týkající se zbraní hromadného ničení, které se nikdy nenašly. Obecně mu větší část veřejnosti dnes dává za vinu, že zemi do války zavlekl zbytečně.

V Iráku od invaze v roce 2003 zemřelo 179 britských vojáků.

Sir John Chilcot, který pětičlenné vyšetřovací komisi předsedá, zahájil dnešní slyšení tím, že vyzval všechny přítomné k uctění památky všech padlých vojáků i obětí irácké války.

Demonstrant proti válce v Iráku má na sobě masku Tonyho Blaira, čímž chce naznačit krev, kterou má bývalý premiér na rukou tím, že zemi bezdůvodně zatáhl do války
Demonstrant proti válce v Iráku má na sobě masku Tonyho Blaira, čímž chce naznačit krev, kterou má bývalý premiér na rukou tím, že zemi bezdůvodně zatáhl do války | Foto: Reuters

Britský deník Daily Telegraph cituje Sira Petera Rickettse, který dnes prohlásil, že strategie vůči autoritářskému režimu Saddáma Husajna procházela revizí už před příchodem George Bushe do Bílého domu.

"Věděli jsme o tom, že v té době ve Washingtonu některé hlasy volaly po změně režimu v Iráku," řekl Peter Ricketts.

Poté citoval z článku Condoleezzy Riceové, které byla až do roku 2004 Bushovou bezpečnostní poradkyní. Riceová napsala, že se "v Iráku nic nezmění, dokud bude Saddám u moci".

Současnému premiérovi Gordonu Brownovi šetření války v Iráku zpočátku příliš nevonělo.
Současnému premiérovi Gordonu Brownovi šetření války v Iráku zpočátku příliš nevonělo. | Foto: Reuters

Nezávislost komise

Velké pochybnosti však panují kolem nezávislosti vyšetřování. Členy výboru jmenoval současný premiér Gordon Brown, sám zastánce invaze do Iráku. Proti němu hraje i skutečnost, že zpočátku šetření tohoto typu odmítal.

Skandál ve vládních kruzích ohledně zneužívání státních financí a velká rošáda v kabinetu Browna přiměly k vyšetřování svolit.

Předseda výboru Chilcot slíbil, že komise bude po všech stránkách "nezávislá" a její závěrečná zpráva podá objektivní informace o tom, co přimělo britskou vládu zapojit se v roce 2003 do invaze vedenou americkou armádou. A to navzdory kritice, které za to labouristická vláda čelila doma i v zahraničí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy