Komise vyšetřuje, proč šla Británie do války v Iráku

Naďa Straková
24. 11. 2009 15:10
Vypovídat bude i bývalý premiér Tony Blair, který o nasazení britských vojáků v roce 2003 rozhodl
Američtí vojáci pozorují cvičení nedaleko Ramadíje.
Američtí vojáci pozorují cvičení nedaleko Ramadíje. | Foto: Reuters

Londýn - Ve Velké Británii dnes začínají veřejná slyšení hlavních iniciátorů války v Iráku.

Speciální vyšetřovací komise má za úkol vyšetřit, jakou roli Velká Británie v konfliktu hrála, co mu předcházelo a hlavně jaké alternativy někdejší vláda britského premiéra Tonyho Blaira měla k dispozici.

Před komisí se nejprve budou zpovídat diplomaté, vojenští činitelé a následně představitelé britské špionáže. Po Novém roce dojde řada i na Tonyho Blaira, který Američany v invazi na Irák neochvějně podporoval.

Za podporu Bushova tažení však Blair sklidil ostrou kritiku a z premiérského postu odcházel jako nejméně oblíbený politik posledních dekád.

Někteří vládní představitelé Blaira dokonce obviňují z toho, že o konfliktu podával lživé informace. Zejména týkající se zbraní hromadného ničení, které se nikdy nenašly. Obecně mu větší část veřejnosti dnes dává za vinu, že zemi do války zavlekl zbytečně.

V Iráku od invaze v roce 2003 zemřelo 179 britských vojáků.

Sir John Chilcot, který pětičlenné vyšetřovací komisi předsedá, zahájil dnešní slyšení tím, že vyzval všechny přítomné k uctění památky všech padlých vojáků i obětí irácké války.

Demonstrant proti válce v Iráku má na sobě masku Tonyho Blaira, čímž chce naznačit krev, kterou má bývalý premiér na rukou tím, že zemi bezdůvodně zatáhl do války
Demonstrant proti válce v Iráku má na sobě masku Tonyho Blaira, čímž chce naznačit krev, kterou má bývalý premiér na rukou tím, že zemi bezdůvodně zatáhl do války | Foto: Reuters

Britský deník Daily Telegraph cituje Sira Petera Rickettse, který dnes prohlásil, že strategie vůči autoritářskému režimu Saddáma Husajna procházela revizí už před příchodem George Bushe do Bílého domu.

"Věděli jsme o tom, že v té době ve Washingtonu některé hlasy volaly po změně režimu v Iráku," řekl Peter Ricketts.

Poté citoval z článku Condoleezzy Riceové, které byla až do roku 2004 Bushovou bezpečnostní poradkyní. Riceová napsala, že se "v Iráku nic nezmění, dokud bude Saddám u moci".

Současnému premiérovi Gordonu Brownovi šetření války v Iráku zpočátku příliš nevonělo.
Současnému premiérovi Gordonu Brownovi šetření války v Iráku zpočátku příliš nevonělo. | Foto: Reuters

Nezávislost komise

Velké pochybnosti však panují kolem nezávislosti vyšetřování. Členy výboru jmenoval současný premiér Gordon Brown, sám zastánce invaze do Iráku. Proti němu hraje i skutečnost, že zpočátku šetření tohoto typu odmítal.

Skandál ve vládních kruzích ohledně zneužívání státních financí a velká rošáda v kabinetu Browna přiměly k vyšetřování svolit.

Předseda výboru Chilcot slíbil, že komise bude po všech stránkách "nezávislá" a její závěrečná zpráva podá objektivní informace o tom, co přimělo britskou vládu zapojit se v roce 2003 do invaze vedenou americkou armádou. A to navzdory kritice, které za to labouristická vláda čelila doma i v zahraničí.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 59 minutami

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy