Komise: Špiclování není důvod, aby stát reguloval tisk

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
29. 11. 2012 16:51
V Británii zveřejnili vyšetřovací zprávu, kterou odstartovaly odposlechy bulváru
Soudce Brian Leveson.
Soudce Brian Leveson. | Foto: Reuters

* Vyšetřovatelé chtějí uzákonit vznik nezávislého regulátora * Premiér Cameron se obává, že by nový zákon ohrozil svobodu tisku

Londýn - Ačkoliv britská tištěná média nejednala v řadě případů v souladu s etickými kodexy, neznamená to, že by měla být regulována státem.

K takovému závěru dospěla komise vedená soudcem Brianem Levesonem. Ta vznikla loni kvůli skandálu s odposlechy dnes již neexistujícího bulvárního týdeníku News of the World (NoW).

Staletí dobré služby

Podle lorda Levesona by měl na ostrovech vzniknout systém samoregulace. Členy nového regulačního orgánu by měli být nejen zástupci médií, ale i lidé na médiích nezávislí.

Média by měla sama zajistit, že "budou jednat podle standardů a norem souvisejících s veřejným zájmem". Stát by jim měl pouze poskytnout zákonné nástroje, jež by takovou sebekontrolu umožnily.

Soudce během ostře sledovaného zveřejnění zprávy připomněl, že historie žurnalistiky na ostrovech sahá několik století do minulosti.

"A britský tisk po většinu této doby sloužil své zemi dobře," upozornil. "Tisk působí svobodně a ve veřejném zájmu, což je jedna ze základních pojistek naší demokracie," je přesvědčen.

Podle něj by situace neměla nikdy dospět k tomu, aby byla média regulována státem. Ten by měl pouze zajistit vznik legislativy, která zakotví povinnost vlády chránit svobodu tisku, uzná nezávislost kontrolního orgánu a rovněž poskytne tisku nové hmatatelné výhody.

Rupert Murdoch před Levesonovou komisí.
Rupert Murdoch před Levesonovou komisí. | Foto: Reuters

Cameronovy pochybnosti

Nyní je na politicích, jak se zprávou naloží. Premiér David Cameron sice s principy vzniku nezávislého regulátora souhlasí. "Doufám, že se za ně postaví celá sněmovna a břímě jejich přijetí bude na médiích," prohlásil.

Zároveň ale vyjádřil "vážné pochybnosti", že by existence regulátora měla být uzákoněna. "Musíme vše důkladně promyslet," řekl poslancům Dolní sněmovny britského parlamentu s tím, že vytvořením jakékoliv legislativy by "mohl být překročen Rubikon" a ohrožena nezávislost tisku.

Proto je podle něj nezbytné, aby jakémukoliv kroku předcházela debata napříč politickým spektrem. Opoziční labouristé nabídku k jednání přivítali.

Bulvár "napíchnul" stovky lidí

Levesonova komise od loňského července vyslechla 474 lidí. Skandál kolem nedělníku NoW, který vydávalo impérium australského miliardáře Ruperta Murdocha, odstartovalo zjištění, že se novináři nabourali do hlasové schránky mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové.

Následné vyšetřování ale ukázalo, že týdeník nelegálně odposlouchával i telefony zhruba 600 lidí. Na seznamu se objevili například herci Brad Pitt či Jude Law.

Byl mezi nimi i bývalý vicepremiér John Prescott. "Jsem rád, že Leveson akceptoval má doporučení pro ustanovení nezávislého regulátora," napsal na Twitteru.

Nezdravý vztah

Rebekah Brooksová
Rebekah Brooksová | Foto: Reuters

Aféra podle Levesona ukázala především na přílišnou provázanost politiků a novinářů.

O tom ostatně svědčí i to, že jedním z osmi obžalovaných je bývalý šéfredaktor NoW a posléze Cameronův mluvčí Andy Coulson. S někdejší šéfkou britských listů News Corp. Rebekah Brooksovou současného premiéra pro změnu pojilo přátelství.

A sám Murdoch měl nadstandardní vztahy s Tonym Blairem, Cameronovým předchůdcem ve funkci.

Ministerský předseda si toho je vědom. "V posledních 20 letech vztah nebyl zdravý, myslím tím, že byl příliš těsný... A domnívám se, že se musíme pokusit postavit ho na lepším základě," řekl v půli června, když před Levesonovou komisí vypovídal on sám.

 

Právě se děje

Další zprávy