Komáří invaze ohrožuje souostroví Galapágy

Lucie Kalivodová
17. 8. 2009 14:25
Moskyti se na ostrovy dostávají na palubách lodí a letadel.
Culex quinquefasciatus.
Culex quinquefasciatus. | Foto: Jim Gathany

Londýn - Unikátní divoký život na souostroví Galapágy ohrožuje nebezpečný komár. Hmyz, který je nositelem mnoha nemocí, se na ostrovy dostává společně s houfy turistů na palubách lodí a letadel.

Vědci se obávají, že rozšíření tohoto druhu komára, který se latinsky jmenuje Culex quinquefasciatus, by mohlo mít stejně zničující efekt jako na konci 19. století na Havaji. Tam tehdy kvůli bodavému hmyzu vyhynulo velké množství původních druhů ptáků.

Komár byl na Galapágách, které se nacházejí v Tichém oceánu přibližně tisíc kilometrů od Ekvádoru, poprvé zaznamenán v polovině 80. let.

Tehdy se ale britští a ekvádorští vědci domnívali, že jde pouze o jednorázovou záležitost. Nyní ale zjistili, že se na ostrovy dostává čím dál více těchto tvorů v letadlech a na lodích a v novém prostředí se rychle rozmnožují.

"Čím více lodí a letadel se na Galapágy dostane, tím větší je to šance pro tento druh komárů," řekl agentuře Reuters Simon Goodman z univerzity v britském Leedsu.

"To, že jsme na ostrovech ještě nezaznamenali žádné vážné nemoci, je jen v důsledku velkého štěstí," dodal.

Foto: Aktuálně.cz

Culex quinquefasciatus je přenašečem nemocí, jakou je například ptačí malárie, ptačí neštovice nebo západonilská horečka.

Na Havaj se tento hmyz dostal kdysi v nádržích s vodou na palubách velrybářských lodí. Vědci se obávají, že turismus, který je hlavním zdrojem finančních prostředků pro Galapágy a roste o 14 procent ročně, jen posílí příliv nepříjemného kolonizátora.

Tento komár ale není zdaleka jediným zdejším cizorodým živočichem. Dalšími živými organismy, které v posledních desetiletích ostrov kolonizovaly, jsou například krysy, divoká prasata, mouchy a některé druhy invazivních rostlin.

Foto: Aktuálně.cz

Komerční tip: Leťte na dovolenou do slunné Itálie!

    Galapágy jsou známé unikátní biodiverzitou, která se vyvíjela nezávisle na jihoamerické pevnině. Turisty sem přitahuje také to, že zdejší zvířata prakticky neznají člověka, a tak se k nim může návštěvník bezprostředně přiblížit.

    Významné objevy, na kterých postavil svou evoluční teorii, zde při plavbě na lodi Beagle v třicátých letech devatenáctého století učinil britský přírodovědec Charles Darwin.

     

    Právě se děje

    Další zprávy