Komando osvobodilo unesenou loď. Osm pirátů nepřežilo

ČTK ČTK
21. 1. 2011 11:40
Korejské námořnictvo osvobodilo posádku nákladní lodi unesené v Indickém oceánu
Zásahová jednotka na palubě Samho Jewelry.
Zásahová jednotka na palubě Samho Jewelry. | Foto: Reuters

Soul/Nairobi - Jihokorejské námořnictvo v pátek osvobodilo nákladní loď unesenou minulý týden v Indickém oceánu.

Všech 21 členů posádky je v pořádku, při zásahu bylo zabito osm somálských pirátů, oznámil dnes jihokorejský prezident I Mjong-bak.

Námořní lupiči poslední dobou opět stupňují své útoky. Za uplynulé dva dny se zmocnili dvou lodí a několik dalších se pokusili napadnout.

Posádku jihokorejského plavidla Samho Jewelry tvoří osm Jihokorejců a 13 námořníků z Indonésie a Barmy. Loď byla unesena 15. ledna ve vodách mezi Ománem a Indií.

Jihokorejské námořnictvo pronásledovalo zajatou loď několik dní a pro osvobozovací akci se rozhodlo dnes v časných ranních hodinách. Při zásahu byl postřelen kapitán plavidla, který byl ihned přepraven do nemocnice. Podle Mjong-baka ale jeho zranění nejsou vážná. Osm pirátů bylo zastřeleno a pět jich bylo zadrženo.

Námořní lupiči i přes přítomnost mezinárodních flotil napadají lodě v Adenském zálivu i v Indickém oceánu. Na výkupném za unesená plavidla inkasují ročně miliony dolarů. Podle statistiky Reuters zadržují v současnosti 30 větších plavidel s více než 700 námořníky.

Vedení evropské protipirátské námořní mise dnes informovalo o únosu syrské nákladní lodi, ke kterému došlo ve čtvrtek odpoledne. Po útoku na vietnamské plavidlo, které bylo zajato v ranních hodinách, se tak jedná o druhý případ během jediného dne. Kromě toho se piráti pokusili zaútočit na další nejméně tři lodě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy