Kolumbijská univerzita v New Yorku odhalila Havlovu bustu

ČTK ČTK
27. 9. 2018 22:10
Bronzová busta od sochařky Marie Šeborové by v budoucnu měla zdobit průčelí nové univerzitní budovy, která je nyní ve výstavbě.
Václav Havel obdržel od George Bushe prezidentskou Medaili svobody, snímek z roku 2003.
Václav Havel obdržel od George Bushe prezidentskou Medaili svobody, snímek z roku 2003. | Foto: ČTK

New York - Při příležitosti 100. výročí vzniku Československa byla ve čtvrtek na prestižní Kolumbijské univerzitě v New Yorku odhalena busta někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla. Ceremoniálu se zúčastnili mimo jiné bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, ekonom Jan Švejnar, který byl na Kolumbijské univerzitě v roce 2012 jmenován profesorem, a prezident Kolumbijské univerzity Lee Bollinger.

Odhalení busty v Lowově pamětní knihovně a následná diskuse o Havlově odkazu dnešku byly součástí každoročního sympozia World Leaders Forum, na které Kolumbijská univerzita zve státníky, intelektuály a další vlivné osobnosti z celého světa, aby hovořili o globálních výzvách a perspektivách. Albrightová navíc na Kolumbijské univerzitě získala v roce 1975 doktorát, když obhájila práci o pražském jaru.

Bronzová busta od sochařky Marie Šeborové bude v budově zvané Rotunda umístěna dočasně. Švejnar ČTK řekl, že v budoucnu by měla zdobit průčelí nové univerzitní budovy, která je nyní ve výstavbě.

"Je třeba zdůraznit, že jde o vskutku významné místo, protože Kolumbijská univerzita je spolu s Harvardovou univerzitou nejprestižnější ve Spojených státech," řekl Švejnar. "Je to velká pocta a uznání Havlových myšlenek," zdůraznil. V areálu univerzity přitom podle něj mají busty tak zásadní osobnosti historie USA jako Thomas Jefferson a Alexander Hamilton.

 

Právě se děje

Další zprávy