reklama
 
 

Kolumbijská guerilla FARC slibuje nové příměří

8. 7. 2015 20:05
Kolumbijská vláda slib ocenila, ale požaduje konkrétní závazky k dosažení konečného míru.

Havana/Bogotá  - Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) ve středu slíbily dodržovat od 20. července nové jednostranné příměří po dobu nejméně jednoho měsíce. Vláda to ocenila, ale požaduje konkrétní závazky k dosažení konečného míru.

Krajně levicová guerilla podle agentury Reuters porušila své předchozí příměří, když v dubnu na jihu země napadla skupinu vojáků a 11 jich zabila. V následných bojích armáda zabila nejméně 30 vzbouřenců.

Norsko, Kuba, Chile a Venezuela, které zaštiťují mírový proces v Kolumbii, v úterý vyzvaly k ukončení bojů. "Snažíme se vytvořit příznivé podmínky, aby se s druhou stranou (kolumbijskou vládou) mohlo dosáhnout bilaterálního a trvalého příměří," řekl novinářům představitel FARC Iván Márquez.

Vyjednávání trvá už třetím rokem

Márquez je hlavním vyjednávačem gerily na mírových jednáních, které v různých intervalech probíhají od listopadu 2012 v Havaně.

Novou vstřícnost projevila už o víkendu také vláda, když podle agentury AFP poprvé připustila, že by mohla přistoupit na dvoustranné příměří. Ovšem za určitých podmínek. Podle prezidenta Juana Manuela Santose musí FARC především urychlit vyjednávání na Kubě.

Povstání FARC začalo před 51 lety na pozadí vesnické vzpoury v roce 1964. Vyžádalo si už téměř čtvrt milionu lidských životů. Guerilla má podle odhadů vlády stále asi 8000 bojovníků.

Jednání v kubánské metropoli Havaně se týkají hlavně odškodnění obětí bojů, reformy zemědělství, likvidace obchodu s kokainem, demobilizace povstalců a jejich zapojení do politického systému země.

autor: ČTK | 8. 7. 2015 20:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama